Od czwartku Szwajcarzy mogą więcej

16% – w ciągu tygodnia aż o tyle staniały w oczach Szwajcarów luksusowe apartamenty w Londynie. Wszystko za sprawą niespodziewanej decyzji o uwolnieniu kursu szwajcarskiej waluty, której efekty dotknęły wielu osób na całym świecie.

Nie dla każdego aprecjacja franka okazuje się złą wiadomością. Przykład? Zmiana ta cieszy brytyjskich pośredników, którzy spodziewają się większego popytu ze strony Szwajcarów na luksusowe apartamenty w centrum Londynu. Co więcej, wyraźny wzrost liczby zapytań z tego kierunku, już na dzień po drastycznej zmianie kursu szwajcarskiej waluty potwierdzili pośrednicy z brytyjskiej firmy LCP.

Czemu Londyn? Historia potwierdza, że rynek ten zyskuje na popularności w niepewnych czasach, ponieważ przez inwestorów uznawany jest za bezpieczną przystań dla kapitału.

Z punktu widzenia Szwajcarów aprecjacja ich waluty jest ciekawym momentem na zakup nieruchomości w innych krajach. Przykład? Jeśli za apartament w Londynie trzeba zapłacić 3 mln funtów, to w połowie ubiegłego tygodnia oznaczałoby to dla Szwajcara wydatek na poziomie 4,65 mln franków, a dziś aż o 0,7 mln franków mniej.

Tak drastyczne zmiany kursu walutowego to moment, w którym pieniądze zarówno zyskuje jak i traci wiele osób. Dotkliwie odczuwają to rodzimi kredytobiorcy, którzy zadłużyli się w szwajcarskiej walucie. Potencjalnymi przegranymi są też szwajcarscy inwestorzy, którzy kupili nieruchomości poza granicami swojego kraju, bo wyrażona we franku wartość ich majątku mogła spaść z dnia na dzień o 20 – 30%.

Z drugiej strony zyskać mogą teraz Szwajcarzy wybierający się na zakupy czy urlop do Niemiec, Francji czy wspomnianej wcześniej Wielkiej Brytanii, gdzie z ich punktu widzenia wszystko jest wyraźnie tańsze. Do grona osób, które na aprecjacji franka teoretycznie mogą skorzystać zaliczyć można także zagranicznych inwestorów, którzy kupili nieruchomości w Szwajcarii. W gronie tym Polaków może być jednak jedynie garstka, bo rodzimi inwestorzy rzadko decydują się na zakupy poza granicami kraju. Winny jest poziom cen – często wyższy niż nad Wisłą – a do tego taka zagraniczna inwestycja jest obarczona dodatkowym ryzykiem – np. walutowym.

——————————————————————————–

LICZBA TYGODNIA:

314 tys. zł

po przeliczeniu na rodzimą waluty taka jest właśnie równowartość przeciętnego rocznego wynagrodzenia Szwajcara pracującego na pełen etat (wg kursu 4,3 zł za franka).