Czwarte miejsce Sainza z Teamu Peugeot Total

Podczas trzeciego etapu rajdu Dakar 2015 nowy PEUGEOT 2008 DKR prowadzony przez doświadczonego kierowcę i pilota przeskoczył kilka kolejnych miejsc w klasyfikacji. W porównaniu do wczorajszego długiego oesu, dzisiejsza trasa była mniej wymagająca. Odcinek 284 km doprowadził zawodników do miasta Chilecito w pobliżu granicy chilijskiej.

 

Po wczorajszym bardzo wymagającym oesie Stéphane Peterhansel i Cyril Despres pokonali swoje zmęczenie, by wystartować w trzecim dniu rajdu Dakar. Etap był trudny, ale na szczęście zakończył się wcześnie, dzięki czemu zawodnicy mogli odpocząć i przygotować się na biwaku w Chilecito.

 

Wczorajsza trasa – ze swoimi odsłoniętymi i szybkimi odcinkami, typowymi dla tego rajdu, przebiegającymi w dodatku przez jeden z najpiękniejszych regionów Argentyny – była niemniej dużym wyzwaniem. Pomimo zapierającego dech krajobrazu pełne pyłu drogi stanowiły poważną trudność dla zawodników, którzy dziś wyruszli w kierunku Chile.

 

Carlos Sainz, który jest już rajdową legendą, wystartował z szóstego miejsca, by szybko i pewnie przesuwać się w górę stawki. Hiszpański kierowca zwiększył tempo i ukończył OS na czwartym miejscu, co pozwoliło mu poprawić wynik w klasyfikacji generalnej, w której zajmuje obecnie również czwartą pozycję. „Jestem bardzo zadowolony, bo przez cały dzień nie mieliśmy żadnych problemów z samochodem, mogliśmy narzucić dobre tempo, no i udało się! – powiedział pełen entuzjazmu. – „Bardzo mi się to podobało – zaliczyliśmy kolejny dzień rajdu i jesteśmy nadal na dobrej pozycji!”.

 

Francuski kierowca Stéphane Peterhansel wykręcił wczoraj siódmy czas i bezproblemowo pokonał cały etap, nabijając kolejne kilometry na liczniku swojego nowego samochodu. „Ogólnie to był dobry dzień, poza pyłem” – powiedział na mecie. – „Wystartowaliśmy rano z szesnastego miejsca, co było dość dużym utrudnieniem. Udało mi się na początku wyprzedzić kilku zawodników, ale potem widoczność była naprawdę ograniczona. To był krótszy i łatwiejszy OS niż przedwczoraj i uzyskaliśmy dobry wynik. Przekonaliśmy się, że samochód jest bardzo szybki na długich prostych odcinkach, a nieco mniej na węższych fragmentach trasy, gdzie jest roślinność”.  Dzięki dobremu czasowi Francuz zajmuje obecnie 16. miejsce w klasyfikacji generalnej.  – „Dotychczasowe wyniki są bardzo zachęcające i wskazują na nasz potencjał!”.

 

Jeszcze bardziej spektakularne są postępy Cyrila Despresa, o czym świadczy zdobyte dziś przez niego czternaste miejsce, co pozwoliło mu się przesunąć na 20. pozycję w klasyfikacji generalnej. „Podobał mi się ten oes” – powiedział Cyril. – „Mam naprawdę pozytywne odczucia z prowadzenia samochodu. Wiem, że muszę się dużo nauczyć, ale na szczęście mam świetnego pilota, który mi bardzo pomaga. Staram się przestawić swój mózg na sposób myślenia, jakiego wymaga prowadzenie auta. We wszystkich niebezpiecznych czy nierównych miejscach można jechać dwa razy szybciej niż na motocyklu! Ale w innych, zwłaszcza tam, gdzie trzeba hamować i na ciasnych zakrętach jest odwrotnie – motocykliści przejeżdżają je dwa razy szybciej niż samochody. Takie przestawienie się jest dla mnie wyzwaniem, ale każdego dnia uczę się coraz więcej!”.

 

Po zakończeniu trzeciego etapu Bruno Famin ma bardzo pozytywne odczucia: „Opuszczamy Argentynę z Carlosem, który jest coraz bliżej podium i dwoma pozostałymi samochodami, które stale poprawiają swoje wyniki – jestem naprawdę zadowolony, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo małą ilość jazd próbnych przed przybyciem do Ameryki Południowej. Oczywiście jesteśmy w pełni świadomi czekających nas coraz większych trudności, i tego że trasa jest jeszcze długa, ale mamy trzy samochody na dobrych miejscach, a wszyscy trzej kierowcy świetnie sobie radzą. Zachowujemy oczywiście pokorę – droga jest jeszcze długa, a czekająca nas jutro pustynia Atakama, będzie ciężkim orzechem do zgryzienia”.

 

Dziś: Etap 4 (Chilecito-Copiapo), środa 7 stycznia o 6:14 czasu lokalnego. 909 km, w tym odcinek specjalny 315 km.

 

Klasyfikacja generalna po 3 etapach:

 

1. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (F) Mini                                      9h 21’ 26”

2. Giniel de Villiers (RSA)/Dirk von Zitzewitz (D) Toyota                                9h 26’ 44”

3. Orlando Terranova (ARG)/Ronnie Graue (ARG) Mini                                    9h 39’ 41”

4. Carlos Sainz (E)/Lucas Cruz (E) Peugeot 2008 DKR                                    9h 40’ 58”

5. Yazeed Al-Rahji (SAU)/Timo Gottschalk (D) TOYOTA                                 9h 41’ 34”

6. Krzysztof Hołowczyc (PL)/Xavier Panseri (F) Mini                                         9h 46’ 50”

7. Erik van Loon (NL)/Wouter Roesegar (NL) Mini                                               9h 49’ 09”

8. Bernhard Ten Brinke (NL)/Tom Colsoul (B) Toyota                                        9h 57’ 48”

9. Carlos Sousa (P)/Paulo Fiuza (P) TOYOTA                                                        10h 03’ 18”

10. Christian Lavieille (F)/Pascal Maimon (F) TOYOTA                                    10h 05’ 04”

16. Stéphane Peterhansel (F)/J-P Cottret (F) Peugeot 2008 DKR            10h 34’ 15”

20. Cyril Despres (F)/Gilles Picard (F) Peugeot 2008 DKR                             10h 51’ 37”