Co nas czeka na rynku walutowym w 2015 roku?

W tym tygodniu Sebastian Job, Dealer Walutowy z Biura Transakcji Skarbowych w Citi Handlowy, przedstawia perspektywy dla złotówki i głównych światowych walut. Zdaniem eksperta Citi Handlowy 2015 powinien być kolejnym rokiem amerykańskiego dolara.

– W centrum uwagi inwestorów będzie polityka monetarna, z sygnalizowaną przez Rezerwę Federalną pierwszą od lat podwyżką głównej stopy procentowej. Z uwagi na coraz bardziej jastrzębie komunikaty ze strony FED, oraz napływ pozytywnych danych makroekonomicznych, analitycy Citi Handlowy nadal dostrzegają 10% potencjał wzrostu wartości dolara w stosunku do pozostałych walut G10 w 2015 i 20% w ciągu kilku następnych lat – mówi Sebastian Job.

Ekspert Citi Handlowy podkreśla, że dla pary EUR/USD, kluczowa w nadchodzącym roku powinna być decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca uruchomienia kolejnych programów luzowania ilościowego, czyli zwiększenia podaży wspólnej waluty. – Na rynku głównym beneficjentem tej decyzji byłyby borykające się z kryzysem zadłużeniowym Grecja, Hiszpania i Portugalia, od których ECB może wymagać utworzenia rezerw na potencjalne straty związane z obligacjami tych krajów. Taki impuls ze strony europejskich bankierów centralnych powinien pomóc eurodolarowi sforsować wsparcie techniczne z 2012 roku na poziomie 1,2, a w następstwie obrać kurs na wieloletni cel w postaci parytetu wspólnej waluty do amerykańskiego dolara.

– Ciekawie wygląda również relacja USD do JPY, gdzie w średnim i dłuższym horyzoncie czasowym Jen powinien kontynuować swój spadek względem dolara amerykańskiego. Obecna tendencja jest silnie wspierana przez Bank Japonii, który w słabym jenie upatruje katalizatora ożywienia gospodarczego w Kraju Kwitnącej Wiśni. W przypadku braku istotnych zmian w polityce monetarnej, osiągalny wydaje się poziom powyżej 125 – zaznacza Sebastian Job.

– W przypadku na polskiej waluty wiele będzie zależeć od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która od dłuższego czasu nie jest jednogłośna w sprawie dalszych obniżek stóp procentowych. Zakładając jednak, że tempo wzrostu gospodarczego nie zwolni, a główna stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie 2%, w przyszłym roku EUR/PLN będzie oscylowało w przedziale 4,18-4,22 – podsumowuje Dealer Walutowy z Citi Handlowy.