Coraz mniej mieszkań sprzedawanych w Chinach

Fot. Lion’s Bank

Po latach boomu mieszkaniowego w Chinach ceny w wielu miastach zaczynają spadać – wynika z danych portalu Global Property Guide. Wciąż w ujęciu rocznym ceny rosą (w lipcu o 4,72% r/r), ale wzrosty te hamują. Co więcej w krótszym horyzoncie statystyki od trzech miesięcy konsekwentnie wskazują na spadki (o 0,8% m/m). Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w czerwcu i maju, kiedy ceny nieruchomości spadły odpowiednio o 0,5% i 0,3% (m/m). Z raportu wynika ponadto, że w gronie 100 największych chińskich miast, aż w 76 zanotowano spadki cen (m/m).

Na pogorszenie sytuacji rynkowej wskazują też dane o liczbie sprzedanych nieruchomości. Może być to efektem prowadzonej przez rząd chiński polityki schładzania rynku. Wolumen sprzedaży w I półroczu bieżącego roku spadł bowiem o 9,2% (r/r), do blisko 412 mld USD.

Skala wyhamowania popytu zdaje się zaskakiwać nawet władze Chin. Aby pobudzić popyt rząd zdecydował bowiem cofnąć część wcześniej wprowadzonych restrykcji. W tym celu zniesiono ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych, a także umożliwiono zakup drugiego i kolejnego mieszkania lub domu. W wielu miastach obniżono również podatek od posiadania i sprzedaży nieruchomości.

Deweloperzy także nie czekają z założonymi rękoma. Aby poprawić wyniki sprzedaży zaczęli oni stosować ciekawe strategie marketingowe. Jedna z firm na przykład wręcza klientom w prezencie perfumy Chanel za samo tylko oglądanie mieszkań. Wielu deweloperów decyduje się na kredytowanie swoich klientów. Jeszcze inni oferują możliwość odsprzedania mieszkania po określonym w umowie terminie.

Prognozy dotyczące rynku nieruchomości w Chinach są bardzo zróżnicowane. Panuje dość szeroki pogląd o tym, że władze starać się będą ustabilizować ceny mieszkań i domów. Od polityki rządu zależy jednak jak wiele transakcji będzie na rynku zawieranych. Jeśli restrykcje zakupowe i kredytowe zostaną całkowicie zniesione można się spodziewać powrotu do wysokich wskaźników sprzedaży. W przeciwnym przypadku realnym scenariuszem jest dalszy spadek obrotów na chińskim rynku mieszkaniowym.