CDE znalazło inwestora dla FOTY

CDE S.A., toruńska spółka świadcząca usługi na rynku kapitałowym, porozumiało się z akcjonariuszami FOTA S.A. w upadłości układowej w sprawie pozyskania dla firmy inwestora finansowego. Przejęcie pakietu kontrolnego FOTA S.A. w upadłości układowej pozwoli na restrukturyzację spółki. Zaangażowanie inwestora uzależnione jest od porozumienia z bankami wierzycielami.

Doszliśmy do porozumienia z większościowymi akcjonariuszami FOTA S.A., którzy są skłoni oddać kontrolę nad spółką, ponieważ zależy im na przetrwaniu firmy, marki i zapewnieniu miejsc pracy lokalnych społeczności. Wejście inwestora pozwoli na jej restrukturyzację i powrót do pełnej działalności operacyjnej – tłumaczy Paweł Jankowski, wiceprezes CDE S.A.

Potencjalnym nabywcą pakietu kontrolnego FOTA S.A. w upadłości układowej jest szwajcarski fundusz prowadzący inwestycje na terenie całej Europy.

–  Spółka FOTA SA jest atrakcyjnym podmiotem dla inwestora. Jesteśmy na końcowym etapie rozmów. Niemniej to od wierzycieli pozaukładowych (Banków) zależy czy fundusz zdecyduje się na transakcję.  Obie strony wciąż nie osiągnęły porozumienia. Procedowana umowa przewiduje obydwa możliwe scenariusze i zabezpiecza inwestorowi możliwość wyjścia z transakcji w wypadku, gdy kwestie zadłużenia bankowego nie zostaną doprecyzowane – zastrzega Paweł Jankowski.

Przypominamy, że od 2013 r. FOTA S.A. jest w trakcie upadłości układowej. – To bardzo dobra  informacja, że znalazł się inwestor gotowy wziąć odpowiedzialność za restrukturyzację firmy i wyprowadzenie jej na prostą. Decyzje poprzedniego zarządu, który przejął zarządzanie spółką po odejściu założyciela firmy ma emeryturę, doprowadziły ją na skraj bankructwa. Sprawa ma swój finał w sądzie upadłościowym. Moim nadrzędnym celem jest uratowanie firmy i przywrócenie jej wiarygodności – komentuje Jakub Fota, prezes spółki.