Brakteat Mieszka III Starego i Ludwik Węgierski –  nowe monety NBP

W środę, 10 września, Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie – srebrną monetę o nominale 10 zł „Brakteat Mieszka III Starego” z serii „Historia monety polskiej” oraz srebrne 50 zł i złote 500 zł z wizerunkiem Ludwika Węgierskiego z serii „Skarby Stanisława Augusta”.

Sztuka mennicza za czasów Mieszka III Starego (1173–1177 i 1181–1202) otwiera nowy okres w dziejach monety polskiej – okres brakteatów, czyli cienkich monet bitych tylko z jednej strony. Do serii obrazującej historię monety polskiej został wybrany brakteat z wyobrażeniem lwa zwróconego w lewo, ale z głową skierowaną do tyłu. W otoku towarzyszy mu napis wyjątkowy ze względu na formę i treść. Hebrajskimi literami zapisano tam bowiem po polsku: „Mieszko król Polski”. Srebrna moneta o nominale 10 zł, zaprojektowana przez Dominikę Karpińską-Kopiec, została wybita w nakładzie do 20 tysięcy sztuk. Jej cena emisyjna wynosi 142 zł.

Natomiast wyjątkowa seria złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich o nominałach 500 zł i 50 zł z serii „Skarby Stanisława Augusta” odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewskie medale powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791–1797/1798. Monety emitowane przez Narodowy Bank Polski są wiernymi replikami medali, zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów. Rewers monety zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska, natomiast awers oraz napisy na rewersie – Urszula Walerzak. Nakład złotej monety o nominale 500 zł z wizerunkiem Ludwika Węgierskiego nie przekroczy 750 sztuk. Jej cena wynosi 11 750 zł. Natomiast moneta srebrna, 50-złotowa, zostanie wyemitowana w nakładzie do 5 tysięcy sztuk i będzie ją można kupić za 730 zł.

Od 10 września monety będzie można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP. Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP prowadzona jest również w sklepie internetowym pod adresem: www.kolekcjoner.nbp.pl

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP zaplanowana jest na 2 października. Tego dnia Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu monet o nominałach 200 zł oraz 10 zł upamiętniających 150. rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBPoraz w folderze „Monety okolicznościowe NBP”.