Boom na rynku nieruchomości komercyjnych w Niemczech

Wolumen sprzedaży na rynku nieruchomości komercyjnych w Niemczech wzrósł w pierwszym półroczu 2014 roku o 27% (r/r) – wynika z danych firmy doradczej Savills. Blisko 40-proc. udział miał w tym segment biurowy, co było szczególnie widoczne w dużych miastach. W nich to nieruchomości z segmentu biurowego odpowiadały za 50-65% obrotów na rynku komercyjnym.

Co czwarte euro zainwestowano w Niemczech w centra handlowe, zaś średnio co dziesiąte euro w hotele. Łącznie w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2014 roku dokonano transakcji za prawie 17 mld EUR. Największą aktywność inwestorów zaobserwowano w Monachium, Berlinie, Hamburgu i Dusseldorfie. Nabywcami były w głównej mierze specjalistyczne fundusze, w tym private equity, a także korporacje i firmy międzynarodowe. Co istotne, po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku, większość kupujących pochodziła spoza terytorium Niemiec. Spośród cudzoziemców najwięcej zainwestowali Amerykanie (15% wszystkich nabywców), Brytyjczycy (11%), a także Francuzi (9%) i Kanadyjczycy (2%).

Dobre wyniki na rynku komercyjnym potwierdzają dane dotyczące sytuacji w segmencie biurowym, który w głównej mierze odpowiada za wzrost wolumenu sprzedaży. W czasie od stycznia do czerwca wskaźnik powierzchni niewynajętej w 6 największych miastach Niemiec spadł do poziomu 7,8%, czyli o ponad połowę względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Duży popyt na powierzchnię biurową widać również po wzroście średnich stawek najmu do prawie 15 EUR/m kw. miesięcznie (różnica 5,2% r/r).

 

Analitycy przewidują, że następne pół roku będzie równie udane. Oczekują oni, że całoroczny wolumen sprzedaży kształtować się będzie na poziomie ok. 35 mld EUR. Szczególnie w największych miastach Niemiec widoczny ma być duży udział w całkowitej sprzedaży segmentu biurowego, który napędzany będzie przez zagranicznych inwestorów. Należy natomiast oczekiwać wyhamowania wzrostu cen najmu i stabilizacji na poziomie kilkunastu EUR za metr kwadratowy miesięcznie.

Źródło: Analizy Lion’s Bank