Białołęka już nie tylko zielona

Fot. Barc Warszawa SA.

Trwa intensywna rozbudowa Białołęki, która w ciągu dekady podwoiła liczbę mieszkańców. W dzielnicy powstaje teraz prawdziwa tkanka miejska, a nie tylko mieszkania

Jeszcze nie tak niedawno Białołęka była dzielnicą, w której powstawało najwięcej mieszkań w Warszawie. Teraz wyprzedziła ją Wola i Mokotów. W ubiegłym roku Białołęce przybyło prawie 5,3 tys. oficjalnych mieszkańców. Nic dziwnego, że mieszkania w tej dzielnicy kupowane są tak chętnie, bo ich cena jest nawet do 3 tys. zł za mkw. niższa od średniej dla Warszawy, która według obliczeń firmy Reas wynosi 7,8 tys. zł/mkw. Co roku do użytkowania oddawane jest na Białołęce ok. 3 tys. mieszkań.

 

Wybierając Białołękę zyskasz dopłatę

 

Na terenie dzielnicy można wybierać spośród ok. 1500 nowych mieszkań, a warunki programu Mieszkanie dla Młodych spełnia ok. 900 z nich, podaje Emmerson. Deweloperzy chętnie tam budują, bo parcele nie są drogie i dzięki temu mogą wystawić na sprzedaż mieszkania w cenach należących do najniższych w Warszawie.

 

Większość osób poszukuje na Białołęce swojego pierwszego mieszkania z zamiarem skorzystania z rządowej dopłaty do kredytu. A jest o co powalczyć, bo kupujący stołeczne mieszkania w MdM mogą zyskać nawet ponad 40 tys. zł. Firmy deweloperskie starają się tak kalkulować ceny, by w ofercie mieć jak najwięcej takich lokali. Od kwietnia br. dopuszczalna cena mieszkania objętego w Warszawie programem rządowych subwencji to ponad 6,1 zł/mkw.

 

Mimo, że Białołęka jest liderem wśród warszawskich dzielnic pod względem dostępności mieszkań z dopłatą, nie ma ich zbyt wiele na osiedlach, których budowa już się zakończyła. Chętni będą musieli na nie poczekać, bo dostępne są głównie w inwestycjach w trakcie budowy. Do rzadkości należą takie osiedla, jak Tarasy Dionizosa położone przy ul. Winorośli (w pobliżu ul. Modlińskiej), w którym niemal wszystkie mieszkania w budynku oddanym niedawno do użytkowania można kupić z dopłatą. Przedstawiciele dewelopera przyznają, że promocja objęła wszystkie lokale dostępne obecnie w sprzedaży. Ich cena spadła do 5780 zł/mkw.

 

Szkoły i tramwaje

 

W ślad za rozbudową mieszkaniową Białołęki rozwija się również jej infrastruktura. Niestety na razie zamiast tras szybkiego ruchu, które miały powstać w dzielnicy, przebudowane zostanie szereg lokalnych ulic, ale dzięki temu dojazd do nowych osiedli znacznie się polepszy. Mieszkańcy Białołęki do centrum miasta nadal będą dojeżdżać przede wszystkim ulicą Modlińska i Trasą Toruńską, mostem Północnym i mostem Grota-Roweckiego, którego przebudowa potrwa do jesieni przyszłego roku, ale także powstającymi od kilku miesięcy, nowymi trasami tramwajowymi.

 

Trwa budowa linii tramwajowej prowadzącej od mostu Północnego do pętli przy skrzyżowaniu ul. Światowida z ul. Mehoffera. Tramwaje linii 2 (do stacji metra Młociny)  i 17  (przez Marymoncką i al. Jana Pawła II na Mokotów) być może pojadą nową trasą jeszcze w tym roku.

 

W dzielnicy przybywa dzieci, ale także szkół i przedszkoli. We wrześniu nowe podstawówki zostaną otwarte przy ul. Ceramicznej, ul. Głębockiej i ul. Ordonówny. Z budżetu dzielnicy poszło na nie ok. 60 mln zł, wliczając w to koszt budowy szkolnej sali widowiskowej przy ul. Głębockiej. Dzielnica zabiega w Ratuszu o przyznanie podobnej sumy na budowę dwóch kolejnych podstawówek. Planowana szkoła przy ul. Myśliborskiej ma mieć też przedszkole, a przy ul. Warzelniczej razem z podstawówką ma powstać również gimnazjum.

Białołęka dostała też pieniądze na budowę trzech przedszkoli przy ulicach: Ceramicznej, Jesiennych Liści i Głębockiej. Mają być gotowe w latach 2016 – 17. Dzielnica rozbuduje również przedszkole przy ul. Hemara.

Galeria handlowa z kinem i siłownia plenerowa   

 

Białołęka ma też zyskać pierwszą galerię handlową. Galeria Północna, która ma powstać przy ul. Światowida, ma być wielkości Galerii Mokotów (ok. 64 tys. mkw.). W trzypoziomowym obiekcie znajdzie się także 11-salowe kino, a na dwóch poziomach podziemnych,  parking na 1500 samochodów i supermarket. Inwestor liczy na to, że uda się ją otworzyć przed końcem 2016 roku.

Trwa także zagospodarowanie terenu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Magicznej. Znajdą się na nim boiska, skatepark, place zabaw, linarium i siłownia na wolnym powietrzu. Wokół biegła będzie ścieżka rowerowa. Park ma być oddany do użytku we wrześniu.

 

Dzielnica zainwestowała też w budowę nowego mostku w Parku Henrykowskim, placów zabaw w parku przy ul. Ruskowy Bród i boiska do koszykówki oraz siłowni plenerowej na terenie rekreacyjno-sportowym przy ul. Echa Leśne.

 

Autor: Barc Warszawa SA.