Jak bezpiecznie kupować przed świętami – radzi policja z KWP w Krakowie

W okresie przedświątecznym policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie przeprowadzają kampanię edukacyjną „Bezpieczne zakupy”. W dniach 20-21 grudnia br. odwiedzili Centrum Handlowe Czyżyny, udzielając porad dotyczących bezpieczeństwa w okresie świątecznych przygotowań.

Oto 6 zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać, nie tylko podczas świątecznych zakupów:

 

1. Pamiętajmy, aby portfele z dokumentami, pieniędzmi bądź telefony komórkowe przechowywać w wewnętrznych kieszeniach ubioru. Torebki damskie najlepiej trzymamy przed sobą lub w ręku – krótko za pasek.

 

2. Unikajmy tłoku, który jest często sztucznie tworzony przez kieszonkowców, i reagujmy na potrącenia, szturchnięcia czy popchnięcia innych osób. Bądźmy czujni – kieszonkowcy to często osoby niewyróżniające się z tłumu, schludnie ubrane.

 

3. Zwracajmy uwagę na pozostawione bez właściciela paczki, torby i inne przedmioty – taki fakt należy zgłosić pracownikowi ochrony.

 

4. Udając się z dzieckiem na zakupy, pamiętajmy, by zwracać na nie szczególną uwagę, nie dopuścić do sytuacji, aby stracić je z oczu. W trakcie robienia zakupów musimy uważać, aby dziecko nie oddaliło się od rodzica lub opiekuna np. do sklepu z zabawkami.

 

5. Korzystając z bankomatów, należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma na nich umieszczonych np. nakładek, minikamer lub innych urządzeń odbiegających od standardowego wyposażenia bankomatów. Mogą one służyć do kopiowania/zeskanowania naszej karty, a także „przechwycenia” PIN-u. Dobrą praktyką jest zasłanianie klawiatury np. portfelem lub dłonią podczas wprowadzania numeru PIN.

 

6.  W samochodach, na widocznym miejscu, nie pozostawiajmy torebek, saszetek, przedmiotów wartościowych, nawigacji GPS lub wideorejestratorów. Sprawdźmy też, czy samochód jest zamknięty i czy włączyliśmy zabezpieczenia, jeśli takie posiadamy.

 

Porad udzieliła nadkom. Izabela Ciarka z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie.