APS SA zmodernizuje Elektrociepłownię na Śląsku

Elektrociepłownia Fortum Zabrze II – to kolejny obiekt, który modernizować będzie białostocka Automatyka Pomiary Sterowanie SA. Wartość kontraktu netto wynosi 4,5 mln zł.

W jego ramach APS SA wykona prace branży elektrycznej i automatyki w Elektrociepłowni Fortum Zabrze II, związane z wymianą kotła szczytowego  typu WP-120 na nowy kocioł szczytowy typu WR-40.
To trzecia w tym roku – po Portach Lotniczych i Strabagu  – istotna umowa APS SA, zawarta tym razem z lubelskim Przedsiębiorstwem Remontu i Montażu Urządzeń Energetycznych ENERGOSERWIS S.A. – generalnym wykonawcą zadania.

– Pozyskanie tego zlecenia jest wynikiem wieloletniej dobrej współpracy z Energoserwisem i kontraktów wcześniej zrealizowanych z tą firmą na terenie całego kraju – tłumaczy Jerzy Busłowski, wiceprezes APS SA. – To kolejna inwestycja związana z głównym obszarem działalności spółki w branży energetycznej.

Nowy kocioł wodny WR40 będzie pracował  na potrzeby odbiorców ciepła, jako kocioł szczytowy, uzupełniając dostawę ciepła z systemu kogeneracyjnego Elektrociepłowni Fortum Zabrze. Instalacja ma być zaprojektowana oraz wykonana zgodnie z wymaganiami ochrony środowiska,  określonymi w prawie polskim i unijnym i ma zapewnić utrzymanie dopuszczalnych wielkości emisji tlenków siarki, tlenków azotu oraz pyłu.

– Instalacja kotła zostanie wyposażona m.in w nowoczesną instalację odsiarczania i odpylania spalin , których  zautomatyzowanie jest też w naszym zakresie– mówi Jerzy Busłowski.

APS SA ma doświadczenie w tego typu pracach –  podobne  realizowane przez spółkę inwestycje to chociażby modernizacja kotła w Ciepłowni Kawęczyn w roku 2013 dla PGNiGE Termika.

– W tym przypadku wyzwaniem są wysokie wymagania techniczne dotyczące opomiarowania i systemów automatyki postawione przez inwestora, m.in. pełna redundancja systemu sterowania – co jest ewenementem dla tego typu kotła – dodaje Jerzy Busłowski. – Chcemy pokazać się od jak najlepszej strony, bo Fortum Zabrze to nowy klient, a prace będziemy wykonywać na terenie Śląska, gdzie jest dużo konkurencyjnych firm. Zadanie realizujemy w systemie “pod klucz” od projektu do uruchomienia , angażując w nie zarówno siły projektowe APS, naszych programistów, montażystów jak też specjalistów od rozruchu i serwisu.

Na realizację zlecenia APS SA ma czas do 30 września 2015 r.