Alumast z dotacja Ministerstwa Skarbu Panstwa

Fot. Alumast SA

Alumast SA – czołowy producent i dostawca masztów flagowych oraz słupów oświetleniowych w Polsce – otrzymał od Ministerstwa Skarbu Państwa dotację w wysokości 4,77 mln zł i tym samym sfinalizował procedurę przyznania pomocy publicznej. Uzyskanie dofinansowania nastąpiło po zaopiniowaniu planu restrukturyzacji spółki przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zaakceptowaniu projektu pomocy indywidualnej przez Komisję Europejską.

Udzielenie dotacji było uzależnione od zapewnienia przez Alumast SA wkładu własnego w wysokości 1,2 mln zł, stanowiącego około 25% kosztów restrukturyzacji. Spółka pozyskała wymaganą kwotę dzięki podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji 1,2 mln akcji serii L o wartości 1 zł każda.

„Pozyskane środki wpłyną przede wszystkim na poprawę bieżącej sytuacji spółki. Pomoc publiczna pomoże nam spełnić szereg wymogów, które stawiane są firmom, chcącym wziąć udział w przetargach publicznych. Nasze innowacyjne rozwiązania dla infrastruktury przydrogowej – m.in. słupy oświetleniowe gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa biernego – od teraz będą mogły być szeroko wykorzystywane przy budowie dróg przez podmioty publiczne. Warto podkreślić, że już od 1 stycznia 2015 roku nowo stawiane nośniki oświetleniowe będą musiały spełniać surowe unijne wymogi w zakresie bezpieczeństwa pasywnego, a Alumast jest jednym z nielicznych producentów takich rozwiązań w Polsce. Naszym nadrzędnym celem jest sukcesywne podpisywanie nowych kontraktów, zwłaszcza z kluczowymi odbiorcami słupów kompozytowych – podmiotami publicznymi oraz koncernami energetycznymi – czy z firmami z branży FMCG oraz z sieciami detalicznymi zainteresowanymi masztami flagowymi– mówi Zbigniew Szkopek, prezes Alumast SA.

Flagowym produktem Alumastu są nowoczesne słupy z kompozytów polimerowych. Spółka jako pierwsza w tej części Europy uruchomiła własny zakład produkcyjny dla tego typu rozwiązań. W 2008 roku produkty kompozytowe zdobyły wyróżnienie na targach Energetab w Bielsku-Białej, a w roku 2010 otrzymały nagrodę Ministra Infrastruktury podczas targów Infrastruktura w Warszawie. Dzięki nieprzewodzeniu prądu są idealnym rozwiązaniem dla branży energetycznej, drogowej i kolejowej. Oprócz zastosowania do oświetlenia dworców i terenów kolejowych, słupy kompozytowe są również doskonałym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych czy przejściach dla pieszych.

Szereg produktów firmy ALUMAST jest także ściśle powiązanych z asortymentem wyrobów obronnych, objętych programem Klasyfikacji Wyrobów Obronnych i świadczeniem usług na rzecz obronności państwa. Dlatego na początku 2014 roku Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości i Kodyfikacji przyznało Alumastowi zaświadczenie Natowskiego Kodu Podmiotu Gospodarki Narodowej – 2522H. Dzięki certyfikatowi spółka może dostarczać swoje produkty Siłom Zbrojnym RP oraz wojskom pozostałych państw sojuszu północnoatlantyckiego. Natowski Kod został przydzielony producentowi za przełomowe i innowacyjne rozwiązania kompozytowe, które znajdują zastosowanie w wielu sektorach, takich jak – energetyka, kolejnictwo czy budownictwo.

______________________

Więcej informacji o ALUMAST SA:

ALUMAST to od ponad 14 lat czołowy producent i dostawca masztów flagowych oraz słupów oświetleniowych. Oferowane przez firmę produkty są tworzone w oparciu o nowatorskie rozwiązania techniczne i technologiczne, w tym liczne patenty. Spółka rozwija się dynamicznie nie tylko w Polsce, ale również dostarcza swoje rozwiązania do 40 krajów na całym świecie. Niemal 30% przychodów firmy generują kontrakty zagraniczne, z czego największym rynkiem pozostają kraje Unii Europejskiej. ALUMAST SA od lat inwestuje w rozwój organiczny oraz testy nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Produkty Alumastu posiadają Certyfikaty Zgodności (CE) z normami europejskimi. Ich projektowanie i produkcja odbywa się zgodnie z normami systemu zarządzania jakością ISO 9001:2008. Asortyment tworzony jest zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami opracowanymi przy współpracy z Politechnikami w Gliwicach, Częstochowie i Rzeszowie, Instytutem Lotnictwa w Warszawie a także Instytutem Kolejnictwa w Warszawie, Głównym Instytutem Górniczym w Katowicach oraz najlepszymi projektantami i designerami.

ALUMAST posiada czterech autoryzowanych dystrybutorów: w Łodzi, Krakowie, Świnoujściu i Wodzisławiu Śląskim, dzięki którym asortyment trafia do klientów na terenie całej Polski. Wśród kontrahentów znajdują się m.in. największe koncerny paliwowe (Shell, Statoil, Lotos), grupy energetyczne (PGE, TAURON, Energa), firmy budowlane (Skanska), sieci handlowe (IKEA, Real, Makro Cash and Carry), największe koncerny piwowarskie, PKP, banki (Credit Agricole) oraz instytucje publiczne: Kancelaria Prezydenta RP i Rady Ministrów, Urzędy Wojewódzkie i Powiatowe.

Działania ALUMAST miały wpływ na zmianę Ustawy o Godle, Barwach i Hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, których efektem jest ustanowienie Święta Flagi w dniu 2 maja.

W swojej historii firma ALUMAST SA zdobyła znaczące tytuły, dyplomy i medale:

  • Lampa autonomiczna z oprawą Ledal – produkt z kompozytów polimerowych – zdobyła Srebrny Medal PGE-Energia Odnawialna podczas targów ENERGETAB 2011
  • Grupa produktów opartych na budowie słupa kompozytowego z polimerów otrzymała wyróżnienie w kategorii Produkt Roku podczas targów ENERGETICS 2011
  • Słup kompozytowy z powierzchnią powlekaną refleksyjnymi mikrokulkami szklanymi oraz z wbudowaną taśmą LED otrzymał brązowy medal na targach ENERGETAB 2010
  • Grupa produktów: słup kompozytowy, słup kompozytowy z mechanizmem do jego położenia (łamania), słup kompozytowy z mikrokulkami szklanymi oraz słup kompozytowy wielobarwny, otrzymała I nagrodę Ministra Infrastruktury w kategorii Wyposażenie dróg i obiektów użyteczności publicznej podczas targów INFRASTRUKTURA 2010
  • Produkty kompozytowe uzyskały wyróżnienie niezależnej komisji na targach Energetycznych ENERGETAB 2008

W styczniu 2008 roku Alumast zadebiutował na rynku alternatywnego systemu obrotu NewConnect, prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych.