81% kandydatów chce kontaktu SMS-owego podczas rekrutacji

8 na 10 aplikujących chciałoby otrzymywać potwierdzenie szczegółów spotkania rekrutacyjnego SMS-em. Co ciekawe, część firm już korzysta z tej nowej w rekrutacji formy komunikacji. 21% kandydatów przyznało, że dostało informacje dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej SMS-em. To wyniki badania przeprowadzonego przez eRecruiter, który oferuje pracodawcom „Spotkania z notyfikacją SMS”. Usługa zwiększa efektywność komunikacji oraz wynika z preferencji samych aplikujących.

Jesteśmy przyzwyczajeni do SMS-owych przypomnień od lekarza czy kosmetyczki. Nic więc dziwnego, że kandydaci oczekują takiej samej usługi od rekruterów. SMS z informacją o dacie i miejscu spotkania to najłatwiejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie dla większości kandydatów do pracy – mówi Julia Urbańska, marketing manager w eRecruiter i koordynatorka Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

SMS pożądany równie mocno jak e-mail

Najbardziej preferowanymi przez kandydatów formami kontaktu są e-mail i SMS. Z badania przeprowadzonego przez eRecruiter wynika, że 92% kandydatów chciałoby otrzymać potwierdzenie szczegółów spotkania od potencjalnego pracodawcy poprzez e-maila. W takiej wiadomości aplikujący oczekują przede wszystkim takich informacji jak: termin i godzina spotkania (96%), miejsce (93%), imię i nazwisko osoby, która przeprowadzi rozmowę (81%) oraz czas trwania (57%). W praktyce, dwóch na trzech uczestników procesów rekrutacyjnych otrzymało wiadomości e-mailowe (61% wskazań).

Mile widzianym przez kandydatów sposobem kontaktu jest również SMS. Aż 8 na 10 aplikujących chciałoby otrzymywać szczegółowe informacje na telefon. Nowy trend dostrzegają pracodawcy i powoli wdrażają go w życie. Z badania eRecruiter wynika, że co piąty kandydat spotkał się już z taką formą kontaktu podczas procesu rekrutacyjnego.

Golden Rose, dystrybutor kosmetyków w Polsce, zdecydował się na uruchomienie komunikacji SMS-owej z kandydatami w odpowiedzi na prośby samych zainteresowanych i widzi już pierwsze pozytywne rezultaty.

Do niedawna posługiwaliśmy się głównie e-mailami, jednak spotykaliśmy się z prośbą kandydatów o wysłanie SMS-a. Początkowo robiliśmy to metodą tradycyjną, z naszych telefonów, jednak w związku z dużą liczbą projektów, zdecydowaliśmy się na zautomatyzowanie procesu i skorzystanie z usługi eRecruitera. Z pierwszych doświadczeń wynika, że SMS-y poprawiają przede wszystkim frekwencję na rozmowach rekrutacyjnych. Przykład? W ramach dotychczasowych procesów rekrutacyjnych do naszej spółki w Łodzi, na rozmowy rekrutacyjne przychodziło ok. 50% zaproszonych kandydatów. Tym razem było inaczej – frekwencja wyniosła 100%. Naszym zdaniem, kluczową rolę odgrywa SMS przypominający. Zaskoczyło nas to bardzo pozytywnie. W związku z tym, w kolejnych miesiącach tą formą komunikacji zostanie objęta większa liczba realizowanych przez nas rekrutacji – powiedziała Renata Matczak, Kierownik ds. kadr i płac w Golden Rose Sp. z o.o.

Zaproszenie SMS wysyłane „z automatu”

Głównym powodem niewysyłania przez pracodawców wiadomości SMS jest przekonanie o czasochłonności takiego działania. Rekruterzy sądzą, że przygotowanie i dystrybucja spersonalizowanej wiadomości tekstowej do każdego aplikującego zajmuje sporo czasu. Składa się na to kilka czynności takich jak wyszukiwanie kontaktów kandydatów, selekcja pod względem konkretnej rekrutacji i napisanie odpowiedniej wiadomości. Dodatkowo, łatwo w takim przypadku o pomyłki, które mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Jednak dzięki wprowadzonej przez eRecruiter usłudze „Spotkania z notyfikacją SMS” taki proces jest prosty i intuicyjny. Dostrzegli to już pracodawcy. Od lutego, kiedy eRecruiter udostępnił możliwość automatycznej wysyłki SMS-ów do kandydatów z informacją o umówionym spotkaniu, firmy umówiły blisko 5 tysięcy spotkań rekrutacyjnych. System automatycznie uzupełnia treść wiadomości i w imieniu rekrutera wysyła informacje o szczegółach spotkania do kandydatów. Dodatkowo, dzień przed wyznaczonym terminem system wyśle przypomnienie o rozmowie kwalifikacyjnej bez konieczności pamiętania o tym przez rekrutera. A tego oczekuje aż 9 na 10 aplikujących.

Przypomnienia SMS-owe to bardzo pozytywny wyróżnik firmy, jeśli chodzi o praktyki rekrutacyjne. Wciąż niewiele firm je stosuje, a szkoda. Obecnie właściwie każdy z nas ma telefon w kieszeni lub torebce, a w związku z tym informacje na temat godziny spotkania czy dojazdu do firmy kandydat będzie miał zawsze pod ręką. W efekcie, takie działanie z pewnością zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej. Poza tym, będzie on mniej zestresowany i spięty, co pozytywnie wpływa na atmosferę rozmowy – mówi Ewa Światczyńska, Customer Experience Specialist w eRecruiter.