7 kroków do wymarzonych, bezpiecznych i tanich wakacji „po sezonie”

Polacy coraz częściej decydują się na „wakacje po wakacjach”. Dlaczego? Po pierwsze ze względów finansowych – po sezonie pogoda w wielu krajach wciąż zachwyca, a biura podróży, hotele, linie lotnicze, przewoźnicy autokarowi, jak i miejscowe restauracje, czy centra rozrywkowe znacznie obniżają ceny. Przykładowo, za tygodniowy „posezonowy” pobyt na Malcie zapłacimy nawet o 50 proc. mniej, a jadąc do Grecji zaoszczędzimy średnio 20-30 proc. Po drugie – wymagający turysta może liczyć na większą swobodę i spokój w kurortach, zwłaszcza, gdy rozpoczyna się rok szkolny i dzieci nie towarzyszą rodzicom w podróży. Po sezonie łatwiej również dostać urlop. Jak znaleźć wymarzoną ofertę? O czym powinniśmy pamiętać przygotowując się do wyjazdu?

W ubiegłym roku urlop za granicą spędziło niemal 40 proc. wyjeżdżających Polaków. Niezmiennie, rodacy najchętniej podróżowali po Europie. Pięć najpopularniejszych destynacji, które preferują to: Niemcy – w 2016 roku wybrało je aż 14 proc. wyjeżdżających, co stanowi 3 proc. ogółu społeczeństwa. Naszemu zachodniemu sąsiadowi nieznacznie ustępuje Grecja, którą odwiedziło 13 proc. wczasowiczów. Kolejne kraje pod względem popularności to Chorwacja (12 proc. wyjeżdżających) oraz Włochy i Hiszpania (po 11 proc. wyjeżdżających za granicę).

7 kroków do wymarzonych wakacji

Krok 1

Jak znaleźć atrakcyjną cenowo ofertę?

Poszukując swoich wymarzonych wakacji musimy ustalić kilka podstawowych wytycznych: jaką kwotę chcemy przeznaczyć na wyjazd, dokąd chcemy jechać oraz w jakim terminie. Jeśli nie potrafimy zdecydować się na jedno miejsce, stwórzmy listę 3–5 miast lub kierunków, których oferty będziemy obserwować. W przypadku wyjazdów zorganizowanych, warto śledzić porównywarki cenowe. Strony tego typy aktualizują oferty różnych przewoźników, dzięki czemu w jednym miejscu mamy dostęp do szerokiej gamy produktów. Opłaca się, przynajmniej raz, zrobić wirtualną wycieczkę po biurach podróży, ponieważ często mają one swoje „dni promocyjne”, w które upolować można największą okazję. Można również zaryzykować i zostawić decyzję o wycieczce na ostatnią chwilę. Mowa oczywiście o ofertach last minute. Tutaj musimy jednak być gotowi do wyjazdu w każdym momencie, ponieważ okazja może pojawić się na turnus rozpoczynający się nawet na drugi dzień. Ważna jest, więc elastyczność oraz plan awaryjny, który zapewni nam wypoczynek, jeśli nie uda nam się znaleźć odpowiedniej oferty.

Krok 2

Jak przygotować się do podróży?

Kolejnym etapem, który zagwarantuje nam spokojny i bezpieczny wypoczynek jest rzetelne przygotowanie się do wyjazdu – poznanie kultury danego kraju, sprawdzenie miejscowego klimatu, prognozy pogody, zbadanie ewentualnych zagrożeń czekających na turystów, przegląd ciekawych miejsc, czy dopilnowanie tak standardowych kwestii jak spakowanie niezbędnych rzeczy i ubrań. Warto zrobić krótki wywiad o kraju, do którego zmierzamy i nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w rodzimym języku. Pomoże to nam w prostych, codziennych sytuacjach jak np. wizyta w restauracji, czy podróż taksówką. Pamiętajmy również o przygotowaniu naszego organizmu przez wizytą w zupełnie nowym otoczeniu – koniecznie należy sprawdzić czy powinniśmy się zaszczepić, szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na egzotyczne miejsce. Niektóre kraje wymagają szczególnych szczepień.

Krok 3

Bezpieczny bagaż – na lotnisku i w autokarze

Zaczynając od najprostszych, technicznych aspektów należy pamiętać, że nasza walizka powinna być lekka, zwrotna i jednocześnie odporna na wgniecenia czy uszkodzenia. Popularnością cieszą się modele wykonane z tworzywa ABS – są stosunkowo niedrogie i jednocześnie trwałe. Dla bardziej wymagających, większą wytrzymałość zapewniają walizki polipropylenowe oraz poliwęglanowe. W celu udaremnienia kradzieży warto zainwestować w metalową, szyfrowaną kłódkę. Koszt kilkudziesięciu złotych w skali całego wyjazdu nie stanowi wielkiej różnicy, a może uratować bezcenne rzeczy. Dla komfortu poruszania się z bagażem wybierzmy walizki z teleskopową rączką, dodatkowo na czterech obrotowych kółkach, dzięki czemu będziemy mogli dopasować wysokość oraz sposób prowadzenia do naszych indywidualnych preferencji. Jeśli w podróż ruszamy z walizką, z którą już podróżowaliśmy warto oczyścić ją z wszelkich naklejek i pasków, z poprzednich wyjazdów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że przypadkowo czytnik źle odczyta kod np. naszego lotu, a tym samym, że nasz bagaż poleci na wakacje gdzie indziej. Koniecznie pamiętajmy, by podpisać walizkę – większość modeli ma zbudowaną przegródkę na dane kontaktowe. Dla pewności warto pozostawić karteczkę z imieniem i nazwiskiem, adresem, numerem telefonu oraz adresem e-mail również w środku bagażu. W przypadku jego zagubienia zwiększamy szanse na odzyskanie swoich rzeczy. Dobrze pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu, które jest dostępne w ramach polisy turystycznej.

Krok 4

Ubezpieczenie dla całej rodziny

W Polsce

Polisę turystyczną kupuje zazwyczaj co szósty ankietowany spędzający wakacje w Polsce. Tylko 7 proc. respondentów deklaruje, że decyduje się na ubezpieczenie „zawsze”, a 10 proc. „czasami”. Polacy częściej kupują polisę, gdy wyjeżdżają za granicę. Wtedy ubezpiecza się 28 proc. ankietowanych. Jeżeli urlop spędzamy w kraju, podstawą jest polisa Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jeśli poszkodowany złamał nogę np. podczas wspinaczki, poparzył się lub doznał innego trwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. Decydując się na pełny zakres ochrony mamy zapewnione również pokrycie kosztów leczenia powypadkowego, świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu i inne. – W takiej sytuacji bardzo ważna jest suma ubezpieczenia, ponieważ to od niej zależy wysokość wypłaconego świadczenia. Jeżeli suma ubezpieczenia jest zbyt niska, zwrot, jaki otrzymamy może nie pokryć wszystkich kosztów powstałych na skutek wypadku – dodaje Anna Materny. A co w sytuacji, gdy to nie my poniesiemy szkodę, ale w wyniku naszych działań ucierpią osoby trzecie? Jeżeli nasza polisa jest rozszerzona o wariant odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, to nie mamy się czym martwić, ponieważ ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i ureguluje za nas wszystkie koszty – w przeciwnym razie będziemy musieli pokryć je z własnej kieszeni.

Za granicą

Koszty pomocy medycznej za granicą liczone są czasem w tysiącach euro. Wielu rodaków wyjeżdżając liczy na ochronę Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tzw. EKUZ daje pewną ochronę, ale ma też kilka wad. Nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania części poniesionych kosztów oraz działa w określonych krajach.
– Jadąc za granicę sprawdźmy, czy karta EKUZ obowiązuje w kraju, do którego się wybieramy. Kupując indywidualne ubezpieczenia podróżne ważna jest suma ubezpieczenia kosztów leczenia, czyli maksymalna kwota odpowiedzialności ubezpieczyciela w razie problemów zdrowotnych. Przed wyjazdem warto przeanalizować ile płaci się za leczenie i transport medyczny w kraju docelowym, a następnie na tej podstawie wybrać odpowiedni wariant ubezpieczenia – mówi Anna Materny z Gothaer. Oprócz karty EKUZ powinniśmy zatem zadbać o całkowitą ochronę. Polisa turystyczna oferowana przez Gothaer dostępna jest w trzech wariantach. Najważniejszym elementem ubezpieczenia na wakacyjny wyjazd jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Co obejmuje pierwszy wariant? Przede wszystkim koszty wizyt lekarskich, zakupu leków, pobytu w szpitalu, wykonane zabiegi czy operacje, transport medyczny w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, koszt powrotu do Polski. Na jakie odszkodowanie można liczyć w przypadku NNW? – Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jest obliczana procentowo. Przykładowo, za złamanie ręki, które jest traktowane zazwyczaj, jako 5-8 proc. uszczerbek na zdrowiu można otrzymać nawet 1000 -1600 zł, jeśli polisa opiewała na 20 tys. zł – tłumaczy Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU SA. Dodatkowo, wybrany wariant polisy można rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie: bagażu podróżnego, usługi Assistance (np. pomoc finansową w przypadku utraty środków płatniczych lub organizacja kierowcy zastępczego), ubezpieczenie kosztów poszukiwań i ratownictwa czy kosztów chorób przewlekłych.

Krok 5

O co zadbać podróżując samochodem?

Jeśli będziemy podróżować autem – warto rozplanować podróż w czasie. Konieczna jest wizyta przeglądowa w warsztacie. Najlepiej zrobić to dużo wcześniej, nawet miesiąc przed wyjazdem – tak, by mieć czas na ewentualne naprawy. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku zamówienia potrzebnych części naprawa auta może trochę potrwać. Nie zapominajmy o skontrolowaniu: stan płynów w aucie, ciśnienie opon oraz koła zapasowego. Ważne, by zadbać również o komfort podróżujących. Podczas długiej trasy klimatyzacja lub ogrzewanie mogą okazać się zbawienne, dlatego należy pamiętać o oczyszczeniu systemu wentylacji i filtrów. Zanim ruszymy w trasę, warto sprawdzić nawigacje GPS –  mimo, że są bardzo wygodne, to jednak nie zawsze niezawodne. Zadbajmy o aktualizację map, naładowanie baterii oraz sprawdzenie jakości połączenia. Dla pewności zabierzmy ze sobą papierową i najnowszą wersję mapy lub drugie urządzenie z nadajnikiem GPS np. telefon z transmisją danych.

Krok 6

Pierwsza pomoc, apteczka i leki

Przed wyjazdem absolutną koniecznością jest przygotowanie zapasu naszych stałych leków. Ważne, by dostosować liczbę dawek do liczby dni, jakie spędzimy na wakacjach. Dodatkowo warto przygotować sobie zestaw leków „ratunkowych” – tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki na biegunkę, infekcje lub w razie potrzeby – antyalergiczne. Wybierając się w ciepłe miejsce, musimy wiedzieć, że nasz organizm może ciężko znieść zmianę klimatu czy flory bakteryjnej. Jeżeli zamierzamy spędzić wyjazd aktywnie, warto również pamiętać o przygotowaniu mini apteczki: bandaży, substancji odkażającej czy plastrów. Nawet, jeśli będziemy odpoczywać lub zwiedzać, – co z pozoru wydaje się bezpieczne, powinniśmy zawsze mieć taki zestaw przy sobie – pozornie małe zadrapanie trzeba oczyścić i zabezpieczyć przed zakażeniem.

Krok 7

Przygotuj przydatne kontakty

Bez względu na to dokąd jedziemy oraz jakąś formę podróży wybierzemy, musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Przede wszystkim warto powiadomić naszych bliskich o dokładnym miejscu pobytu, podać numer do rezydenta lub ośrodka wypoczynkowego. Zanim wyruszymy na wymarzone wakacje, koniecznie ustalmy formę oraz częstotliwość kontaktu – w przypadku braku kontaktu, nasi bliscy otrzymają sygnał o możliwym niebezpieczeństwie, które mogło nas spotkać. Dodatkowo, przydatna będzie lista kontaktów – ambasady Polski w danym kraju oraz numery telefonów alarmowych.