5. edycja projektu edukacyjnego Jesteśmy Razem

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

21 października przedstawiciele władz Polski i Izraela, licealiści z obydwu krajów oraz polscy samorządowcy po raz piąty spotkają się, aby uczcić pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince. Oficjalną ceremonię poprzedzą warsztaty edukacyjne dla młodzieży oraz panel dyskusyjny z udziałem samorządowców poświęcony Janowi Karskiemu i jego działalności.

We wtorek 21 października o godz. 15 minutą ciszy rozpoczną się tegoroczne uroczystości przy pomniku głównym na terenie byłego obozu zagłady w Treblince. Już po raz piąty Polacy i Izraelczycy spotkają się w tym miejscu, aby wspólnie oddać hołd zamordowanym w obozie. W tym roku upamiętnimy zapomniane ofiary Zagłady – mniejszość romską, która zginęła w Treblince. Podczas uroczystości głos zabierze nowo mianowana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Przed oficjalną ceremonią w szkołach w Kosowie Lackim i Małkini odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Będą w nich uczestniczyć licealiści z Izraela oraz z mazowieckich szkół – do udziału w projekcie zgłosiła się także warszawska szkoła amerykańska (American School of Warsaw) i placówki z: Kosowa Lackiego, Małkini Górnej, Łochowa, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Sadownego, Białegostoku, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Ostrowi Mazowieckiej, Łosic, Ostrołęki i Płocka. Łącznie w zajęciach weźmie udział ponad 600 uczniów. Młodzież będzie dyskutowała na temat różnych postaw społeczeństwa wobec  Zagłady, pozna także historię życia Jana Karskiego.  Obecnie w Izraelu trwa dyskusja na temat charakteru przyjazdów edukacyjnych młodzieży do Polski. W obecnym kształcie utrwalają one stereotypy, a powinny iść w kierunku wzajemnego zrozumienia, otwarcia i budowania wspólnych relacji. Badania wskazują, że nawet krótkie spotkania młodzieży wpływają istotnie na nastawienie młodych Izraelczyków do Polski i Polaków – powiedział dr Maciej Kozłowski, były ambasador RP w Izraelu.

Również my, Polacy, postrzegamy Izrael przez pryzmat albo konfliktu palestyńsko – izraelskiego albo jako kolebkę chrześcijaństwa sprzed 2 tys. lat. Nie widzimy współczesnego Izraela. Dzięki projektowi Jesteśmy Razem możemy zainteresować się nawzajem, nie tylko wspólną przeszłością, ale tym co jest teraz – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

 

W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbędzie się spotkanie dla samorządowców. Przedstawiciele władz lokalnych będą uczestniczyli w dyskusji dotyczącej działalności Jana Karskiego. W panelu „Karski – niesamowity Sprawiedliwy” zabiorą głos goście specjalni: prof. Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, dr Maciej Kozłowski, były ambasador Polski w Izraelu, oraz Joanna Król kuratorka wystawy “Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W trakcie debaty zostaną także zaprezentowane niezwykłe prace uczniów, laureatów konkursu na najlepszy komiks o bohaterze spotkania – „Karski – sprawiedliwy wśród narodów świata”. Widzimy duże  zainteresowanie kulturą żydowską, co przybliża nas do lepszego poznania bogatej, wspólnej kultury – powiedział Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Bardzo się cieszę, że samorządy stają się organizatorem uroczystości lokalnych, tak jak w Płocku, Węgrowie czy Otwocku – dodał wojewoda.

Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego, we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Organizatorem warsztatów dla młodzieży i samorządowców  jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które od kilku lat prowadzi między innymi program Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży (PIYE). W jego ramach prowadzone są warsztaty oraz wymiany licealne i studenckie.