45 km nowych dróg w woj. łódzkim zostało dziś oddane do ruchu

Oddany dzisiaj odcinek trasy między Walichnowami i Sieradzem (węzeł Wieluń – węzeł Sieradz Południe), a także łącznik drogi ekspresowej do drogi krajowej nr 12 połączy bezpośrednio Sieradz ze stolicą Dolnego Śląska. Ukończona inwestycja przyspieszy dojazd kierowcom z Łodzi, a pośrednio także z Warszawy, do granicy Niemiec i Czech.

   

19 kilometrów pomiędzy węzłem Wieluń – węzłem Złoczew ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 metra każdy oraz pas awaryjny szerokości 2,5 metra.

Do dyspozycji kierowców oddano także parę MOP-ów w Chojnach. Obwód utrzymania  usytuowano  w Złoczewie. Budowę odcinka zrealizowało konsorcjum firm  Hermann Kirchner Polska (lider) i Hermann Kirchner Baunternehmung GmbH – Niemcy (partner). Koszt budowy to blisko 710 milionów złotych.

 

Węzeł Złoczew – węzeł Sieradz – Południe liczy 19,6 kilometra. Posiada takie same parametry techniczne, jak 19 km odcinek pomiędzy węzłem Wieluń – węzłem Złoczew. Oba odcinki mają nawierzchnię betonową, co jest gwarancją długiej i bezawaryjnej eksploatacji (żywotność takiej nawierzchni ocenia się na 30 – 40 lat, gdy tradycyjne nawierzchnie bitumiczne są obliczone na 10 – 15 lat).  Dodatkowo zostały zaprojektowane  w taki sposób, aby w przyszłości można było dobudować trzeci, wewnętrzny pas ruchu bez konieczności ingerencji w obiekty inżynierskie. Węzeł Złoczew – węzeł Sieradz – Południe wybudowany został przez konsorcjum firm: Strabag Sp. z o.o. (lider) Heilit+Woerner Budowlana Sp. z o.o.  (partner). Koszt jego powstania wyniósł nieco ponad 683 miliony złotych.

 

Łącznik drogi krajowej nr 12 do węzła Sieradz – Południe jest zachodnią obwodnicą Sieradza i jadącym od strony Kalisza do drogi S8 pozwoli na ominięcie miasta, umożliwi też mieszkańcom Sieradza wyjazd na S8 w kierunku południowym.

Ten 6 kilometrowy łącznik jest drogą klasy GP (główną ruchu przyśpieszonego)
i ma jedną jezdnię o nawierzchni bitumicznej. Zbudowany został przez konsorcjum firm:  Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych z Sieradza (lider), Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego (partner)
i Przedsiębiorstwo Robót Mostowych – “Mosty – Łódź” S.A. (partner), za sumę blisko 84 milionów złotych.

 

Wszystkie oddawane dziś odcinki były współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Łączna wartość inwestycji – 1,477 mld zł

Gwarancja – 5 lat