300 mln euro za najdroższy apartament świata

Już w październiku zostanie zakończona budowa Tour Odeon – nowego apartamentowca w Monako. Budynek ma mierzyć 170 metrów i być drugim najwyższym budynkiem na wybrzeżu Morza Śródziemnego (po Gran Hotel Bali w Hiszpanii). To pierwszy wieżowiec wybudowany na terenie Księstwa od 1980 roku, kiedy to Książę Rainier III podpisał dekret zakazujący wznoszenia wieżowców z uwagi na projekt budowy polderów, które miały powiększyć powierzchnię tego kraju. Jego syn, obecny władca, Albert II zniósł ten zakaz. W efekcie powstał jeden z najdroższych apartamentowców świata.

 

Budynek liczy łącznie 49 pięter. Na pierwszych czterech kondygnacjach powstaną lokale handlowe. Właścicielem kolejnych pięter (do 19 włącznie) został rząd Monako. Dopiero od 20 piętra po sam wierzchołek znajdować się będą luksusowe apartamenty. Na aż 10 podziemnych poziomach znajdować się będzie parking na 543 samochody.

W Tour Odeon mieścić się będzie łącznie 70 luksusowych mieszkań o różnej wielkości (od 1 do 4 sypialni), a także dwa dwupoziomowe apartamenty o powierzchni 1200 m kw. Na samym szczycie znajdować się będzie 5 – kondygnacyjny penthouse. Znajdzie się w nim 5 sypialni, 3 łazienki, sala kinowa i basen ze zjeżdżalnią usytuowaną na zewnątrz elewacji. Atutami inwestycji są też panoramiczne okna, wysoki standard wykończenia, system „inteligentnego domu”, a także możliwość skorzystania z całodobowej usługi concierge, prywatnej limuzyny, centrum SPA, sali gimnastycznej, siłowni, basenu i serwisu sprzątającego.

 

Według portalu Global Property Guide średnie ceny nieruchomości o podwyższonym standardzie w Monako wynoszą prawie 40 tys. EUR za metr kwadratowy. W Tour Odeon są one jednak znacznie wyższe. Za kawalerkę trzeba tam bowiem zapłacić przynajmniej 5,35 mln EUR, co po przeliczeniu na metr daje cenę ponad 100 tys. EUR. Najdroższy penthouse na szczycie wieży wyceniony został natomiast na co najmniej 300 mln EUR czyniąc ten lokal najdroższym apartamentem świata.