3 nowi artyści WROsoundu

Po raz pierwszy w historii na WROsoundzie pojawi się artysta zagraniczny. Wskutek poszerzenia formuły festiwalu i podążania nadodrzańskim szlakiem, na scenie Impartu wystąpi czeski zespół PURE CITYZEN. Do ogłoszonych wcześniej polskich artystów dołączy również opolsko-wrocławska formacja POPRZYTULA, a w ramach wydarzenia towarzyszącego mini-koncert da zespół BRESLAUX.

wrosound_breslaux wrosound_poprzytula

Pierwszym zagranicznym gościem WROsound będzie zespół PURE CITYZEN pochodzący z Ostravy. Na początku swojej kariery Radiohead hołdowało starej punkowej zasadzie, według której „Anyone can play gitar”. Czesi także eksperymentują z formą utworów, są jednak znacznie żywsi niż Brytyjczycy. Zespół przeplata improwizacje żwawym surf-rockiem, tworząc naprawdę interesujące dźwięki. Ostravianie na scenie Impartu wystąpią 25 października.

Scenę lokalną reprezentować będzie pochodzący z Wrocławia i Opola zespół POPRZYTULA. Grupa ma na koncie jedną płytę i szeroko komentowany, przyjęty niezwykle pozytywnie występ w programie „X-Factor”, gdzie pod swoje skrzydła przyjął ich Kuba Wojewódzki. Formacja ma szansę stać się następcą weteranów WROsoundu, zespołu Mikromusic. Ich szlachetny pop ucieka w stronę delikatnego trip-hopu, cechują ich eksperymentalne instrumenty. Niezwykle harmonijna muzyka sprawia, że jest naprawdę przytulnie. Tak też będzie 24 października podczas ich koncertu na WROsoundzie.

Drugiego dnia festiwalu w Galerii ImpArt odbędzie się mini-koncert BRESLAUX. Wrocławski zespół to projekt grupy młodych muzyków dowodzony przez charyzmatycznego saksofonistę Witolda Sikorę. Mniej tu jednak tradycyjnego jazzu, a więcej transowej elektroniki dopełnianej mieszanką elektro, dubstep’u i drum’n’basu. Artyści dobijają się dopiero do czołówki wrocławskiej sceny elektronicznej, ale zapewniają ekscytujące połączenia i wymykają się próbom kategoryzacji. BRESLAUX to eksperci od muzycznej pirotechniki – wysadzają scenę gigantycznymi dawkami elektryzujących dźwięków.

Poza trzema wyżej wymienionymi formacjami w ramach WROsoundu wystąpią również: Babu Król, MiloMailo z zespołem Riddim Bandits, NERVY, notopop, We Draw A oraz Kristen. Podczas WROsoundu zagra 11 zespołów z kręgu szeroko pojętej alternatywy. Ostatnich artystów ogłosimy 9 października.

Już niedługo, bo w 2016 roku, Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Festiwal ten chce przygotować nas do tego wydarzenia, prezentując naturalność inspiracji przepływających z Odrą przez niemal pół Europy. WROsound ma szansę stać się jednym z najważniejszych instrumentów w wielkiej symfonii święta europejskiej kultury. Impreza powraca w nowej formule, z nowym szefem artystycznym, nowymi brzmieniami i pod skróconą, ale poszerzającą horyzont nazwą – WROsound. Nie ogranicza jej już określenie „wrocławski”, które jednoznacznie wskazywało na geograficzną przynależność do danego miejsca.

Więcej szczegółów na temat kolejnych wykonawców już wkrótce, tymczasem najnowsze wiadomości można śledzić na Facebooku festiwalu: https://www.facebook.com/WROsound