25 lat niesamowitości wg ASUSa

Fot. ASUS

Garri Kasparow wygrywa z komputerem w pojedynku szachowym, pierwszy SMS w historii, pierwszy satelita GPS trafia na orbitę okołoziemską, na świecie pracuje ponad 100 000 serwerów, pierwsza płyta główna ASUS debiutuje na rynku. Wszystkie te przełomowe wydarzenia mają wspólny mianownik. Wydarzyły się w 1989 roku.  

 

1989 rok był rokiem wielu przełomów. To właśnie 25 lat temu Garri Kasparow rozgromił w dwumeczu komputer „Deep Thought”, udowadniając wyższość ludzkiego umysłu nad możliwościami maszyny. 8 lat zajęło inżynierom stworzenie komputera, który byłby w stanie pokonać szachowego arcymistrza. W maju 1997 roku Kasparow zasiadł przy szachownicy mając za przeciwnika prawnuka „Głębokiej Myśli” – komputer „Deeper Blue”. Urządzenie posiadało moc obliczeniową pozwalającą jej na analizę 200 milionów szachowych ruchów na sekundę. Tym razem sześciomecz zakończył się zwycięstwem komputera.

 

Rok 1989 to dynamiczny rozwój w obszarze nowoczesnych technologii i nowe przełomowe urządzenia. Liczba serwerów na świecie przekracza 100 000, na rynku debiutuje firma ASUS wraz ze swoją pierwszą płytą główną. Zaprojektowana przez T.H. Tunga, Teda Hsu, Wayne’a Hsieha i M.T. Liao, przy mentorskim wsparciu Jonneya Shiha,  płyta była kompatybilna z chipem Intel 486. Co ciekawe, powstała bez dostępu do samego procesora w prywatnym mieszkaniu jednego z inżynierów. Tak zaczęło się 25 lat niesamowitości.

 

1989 to również rok, w którym na orbitę okołoziemską wystrzelono Block II – pierwszy z 24 satelitów, składających się na nowoczesny system GPS. To właśnie dzięki krążącym 20 000 km ponad naszymi głowami satelitom, możemy dziś korzystać z nawigacji, a w trasie słuchać bezcennych rad Krzysztofa Hołowczyca.

 

8 bilionów (1 bilion to milion milionów lub – jak kto woli – tysiąc miliardów) wiadomości tekstowych wysyłanych jest na całym świecie każdego roku. Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w ubiegłym roku sami Polacy wysłali aż 52,2 mld SMSów – to średnio 1355 wiadomości tekstowych na osobę! Mało kto wie, że pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana z Nowego Jorku na Florydę 25 lat temu. Był to ciąg cyfr przesłanych pagerem, które po obróceniu do góry nogami układały się w słowo. Na pierwszego SMSa z prawdziwego zdarzenia świat musiał poczekać do grudnia 1992 roku, kiedy to Neil Papworth z Vodafone wysłał swoim kolegom wiadomość z życzeniami świątecznymi.

 

Multimedialną podróż w 1989 rok można odbyć odwiedzając kanał youtube ASUS Polska:  http://youtu.be/AKc7LFstI4U

 

 

Najważniejsza technologia ostatnich 25 lat

Ostatnie 25 lat to czas wielu przemian, zarówno tych w dziedzinie nowoczesnych technologii. W ramach kampanii 25 lat niesamowitości, firma ASUS Polska zaprasza do udziału w ankiecie, której celem jest wybranie technologii lub rozwiązania, które wywarło największy wpływ na rozwój cywilizacyjny i komfort życia człowieka. Ankieta dostępna jest na profilu ASUS Polska na Facebooku:  https://www.facebook.com/ASUS.Polska/app_1528788807335053

 

Kalendarium wybranych, ważnych wydarzeń 1989 roku:

ü      Zostaje wysłana pierwsza nieoficjalna wiadomość tekstowa (SMS)

ü      Garri Kasparow pokonuje w meczu szachowym superkomputer Deep Thought

ü      Pierwszy z 24 satelitów systemu GPS został umieszczony na orbicie okołoziemskiej

ü      Liczba serwerów w Internecie przekracza 100.000

ü      Na rynku pojawia się pierwsza płyta Główna ASUS