W 2014 roku deweloperzy otrzymali najwięcej pozwoleń na budowę

W ubiegłym roku co drugie pozwolenie na budowę otrzymał w Polsce deweloper. Jest to najwyższy wynik od przynajmniej 6 lat. Dobre wyniki deweloperzy zawdzięczają niskim stopom procentowym oraz zmianom w prawie.

 

Deweloperzy mogą zaliczyć rok 2014 do szczególnie udanych z wielu powodów. Trzy z nich wydają się jednak kluczowe. Chodzi tu o rekomendację S, która pozwalała zadłużać się na zakup mieszkania bez 10-proc. wkładu własnego tylko do końca 2014 roku, wprowadzenie 12 miesięcy wcześniej programu dopłat do nowych mieszkań i niskie stopy procentowe nad Wisłą. Efekty? Wystarczy przytoczyć dane firmy doradczej REAS, która oszacowała, że w największych polskich miastach liczba sprzedanych przez deweloperów mieszkań była najwyższa w historii i przekroczyła o 20% dotychczasowy rekord z roku 2007.

 

Deweloper dostał co drugie pozwolenie

 

Nie powinno więc dziwić, że dane opublikowane przez GUS pokazują optymizm wśród deweloperów. Przykład? W 2014 roku deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 77 489 mieszkań, czyli o 38,3% więcej niż w 2013 r. Nawet jeśli nie jest wynik za 2014 rok nie jest najwyższy w historii (stosowne dane GUS publikuje od 2009 roku), to bez wątpienia najlepszy od 6 lat. Co więcej dane GUS sugerują, że 2014 roku deweloperzy po raz pierwszy zbliżyli się do przejęcia prymu na rynku budownictwa mieszkaniowego – pozwolenie na budowę niemal co drugiego lokum otrzymały bowiem firmy budujące mieszkania. Dla porównania w 2009 roku ich udział w liczbie uzyskanych pozwoleń był na poziomie 35%.

 

 

 

 

W 2014 roku aż o 36% więcej rozpoczętych budów

 

Warto też zauważyć, że grudzień 2014 r. był już 18 miesiącem z rzędu, kiedy GUS podał dane o dynamicznym wzroście liczby rozpoczynanych budów. Tym razem w ujęciu rok do roku progres wyniósł 76,6%. W grudniu 2014 r. firmy budujące mieszkania rozpoczęły bowiem tworzenie 5,4 tys. lokali, a dokładnie rok wcześniej było to mniej niż 3,1 tys. mieszkań. W całym 2014 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 69,7 tys. mieszkań, czyli o 35,8% więcej niż rok wcześniej.

 

 

 

 

 

Budowy dopiero się skończą

 

Jedynie w obszarze liczby mieszkań oddawanych do użytkowania wyniki są mniej pozytywne. W całym 2014 roku deweloperzy oddali 58 882 lokali, czyli o 4,3% mniej niż rok wcześniej. W samym grudniu 2014 roku firmy budujące mieszkania oddały 6,5 tys. lokali, czyli o 9,5% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Te relatywnie słabsze dane są jednak ciszą przed burzą. Fakt, że już od 18 miesięcy obserwowana jest wysoka liczba mieszkań, których budowa się rozpoczyna sugeruje bowiem, że niebawem większa aktywność inwestycyjna deweloperów przełoży się na rosnącą liczbę kończonych budów. Powód jest prosty – statystycznie rzecz biorąc budowa bloku trwa w Polsce średnio dwa lata.

 

 

 

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

 

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

 

  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

 

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki wskazują na rosnącą aktywność budowlaną w 2014 r. W tym czasie wydano bowiem pozwolenia na budowę 156,8 tys. mieszkań, a więc o 13% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rozpoczęto też budowę 148,1 tys. lokali, a więc 16,3% więcej niż w 2013 r. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania zmalała natomiast o 1,2% (do 143,4 tys.). Trzeba jednak zauważyć, że motorem wzrostów były przeważnie firmy deweloperskie. większości badanych obszarów GUS wykazał bowiem spadek aktywności inwestorów indywidualnych, którzy od lat stanowią trzon budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

 

 

 

Bartosz Turek, Lion’s Bank