Rajd Dakar powraca na teren Argentyny i zmierza do mety w Buenos Aires, gdzie za trzy dni nastąpi koniec maratonu. Podczas zdradliwego oesu, który zaczął się na wysokości 3600 m n.p.m. Stéphane Peterhansel powrócił do pierwszej dziesiątki najszybszych kierowców dnia. Pomimo mocno niekorzystnej pozycji na starcie zaliczył idealny występ, co mu zapewniło dziewiąte miejsce w dzisiejszym oesie. Cyril ukończył ten długi dzień z 22. czasem, co mu pozwoliło przeskoczyć o kilka miejsc w klasyfikacji generalnej.

 

Od strony technicznej dzisiejszy oes stanowił kolejne wyzwanie zarówno jeśli chodzi o nawigację jak i samo prowadzenie samochodu. Zawodnicy musieli odnajdywać trasę za pomocą road booka pomimo coraz bardziej ograniczonej widoczności. Poza piaszczystym odcinkiem na początku dzisiejszy etap prowadził przeważnie wąskimi i nierównymi drogami, nie dającymi możliwości bezkarnego popełnienia błędu, zwłaszcza jeśli chodzi o samochody z napędem na dwa koła. Na tej wysokości silniki mają problem z uzyskaniem pełnej mocy ze względu na niską zawartość tlenu w powietrzu. Jest to też ciężka próba dla organizmu ludzkiego. Ten OS zalicza się do najtrudniejszych z całego rajdu.

 

Ze względu na odległe miejsce zajęte wczoraj, Stéphane Peterhansel musiał stawić czoła znacznie gorszym warunkom jazdy niż pierwsi zawodnicy. Udało mu się niemniej wejść do pierwszej dziesiątki tego dnia, co zapewnia mu lepszą pozycję na starcie w dniu jutrzejszym. Dziś wieczorem zajmował czternaste miejsce klasyfikacji generalnej. Będzie starał się uplasować w pierwszej dziesiątce tego niezwykle intensywnego rajdu.

 

Pomimo braku doświadczenia za kierownicą samochodu Cyril Despres uzyskał 22. czas. Dla przypomnienia wczoraj miał 9. czas. Pokazał tym samym wysoką zdolność adaptacji podczas jazdy w nowych dla siebie warunkach. Po bezproblemowym dniu obu samochodów PEUGEOT 2008 DKR zespół będzie walczył o dotarcie byłego kierowcy motocykli do mety.

 

Dziś: OS11 (Salta-Termas Rio Hondo), czwartek 15 stycznia, 7:30 czasu lokalnego. 520 km, w tym odcinek specjalny 194 km.

 

OŚWIADCZENIA

 

Stéphane Peterhansel (z numerem 302): To był wspaniały i trudny OS – na oko wydawał się OK, ale miał kilka pułapek. Trasa była tak wąska, że przypominała mi trochę oes z rajdowych mistrzostw świata. Największym problemem była dla mnie moja odległa pozycja na starcie – bardzo ciężko było ją poprawić, nie podejmując zbędnego ryzyka. Udało się nam ukończyć w pierwszej dziesiątce – to dobra wiadomość! Zapewni nam to jutro lepsze warunki, a w każdym razie nie gorsze! Kolejnym pozytywnym punktem jest to, że właściwie nie mieliśmy dziś problemów z samochodem. Ustawienia nie były może idealne, ale ogólnie rzecz biorąc było OK”.


 

 

 

Cyril Despres (z numerem 322): Oes był moim zdaniem bardzo kręty i szybki, czyli dokładnie taki, do jakiego nie jestem przyzwyczajony! Wiem, że muszę się jeszcze dużo nauczyć w tych warunkach i po raz kolejny bardzo się cieszyłem, że mam przy sobie Gilles’a.

Udzielił mi wielu rad. Ten oes naprawdę mi się podobał. Powinienem się tu przeprowadzić dla samej przyjemności prowadzenia i nauki jazdy po takich drogach… Priorytetem dla mnie było uniknięcie problemów. Wzdłuż drogi było dużo skał i nie chciałem popełnić najmniejszego błędu. Tak więc dzisiejszy etap dostarczył mi sporej przyjemności, zabarwionej lekką obawą”.

 

Bruno Famin, Dyrektor Peugeot Sport: „Bardziej niż kiedykolwiek zależy nam na doprowadzeniu obu samochodów na metę tych wszystkich bardzo wyczerpujących oesów. Ze względu na trudne dla kierowców warunki, ustawienia nie były optymalne, niemniej nie było żadnego problemu technicznego, co pokazuje poziom niezawodności, jaki udało się nam już teraz osiągnąć. Pozostają jeszcze trzy etapy i nie możemy sobie pozwolić na odpuszczenie nawet na sekundę, dopóki nie staniemy na mecie. To nasz główny cel”.

 

Wyniki OS10:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA) Qatar Rally Team                    3h 49’ 59”

2 Orlando Terranova (ARG)/Bernardo Graue (ARG) Mini                                     +00:01:35

3. Yazeed Al-Rahji (SAU)/Timo Gottschalk (DEU) Toyota                                      +00:03:39

4. Leeroy Poulter (RSA)/Robert Howie (RSA) Toyota                                                                    +00:04:06

5. Giniel de Villiers (RSA)/Dirk von Zitzewitz (DEU) Toyota All Speed                         +00:04:24

9. Stéphane Peterhansel (FRA)/J-P Cottret (FRA) Team Peugeot-Total            +00:07:23

22. Cyril Despres (FRA)/Gilles Picard (FRA) Team Peugeot-Total                      +00:18:35

 

 

Klasyfikacja generalna po 10 etapach:

1. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA) Qatar Rally Team                    35h 19 37”

2 Giniel de Villiers (RSA)/Dirk von Zitzewitz (DEU) Toyota All Speed                          +00:28:22

3. Yazeed Al-Rahji (SAU)/Timo Gottschalk (DEU) Toyota                                      +00:43:08

4. Krzysztof Holowczyc (POL)/Xavier Panseri (FRA) Mini                                                      +01:23:42

5. Erik van Loon (NLD)/Wouter Roesegar (NLD) Mini                                                                +02:51:13

6. Christian Lavieille (FRA)/Pascal Maimon (FRA) Toyota                                                   +03:01:41

7. Vladimir Vasilyev (RUS)/Konstantin Zhiltsov (RUS)                                                         +03:12:10

8. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Tom Colsoul (BEL) Toyota                                      +03:39:28

9. Carlos Sousa (PRT)/Paulo Fiuza (PRT) Mitsubishi                                                                 +02:53:35

8. Vladimir Vasilyev (RUS)/Konstantin Zhiltsov (RUS)                                                         +03:02:41

9. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Tom Colsoul (BEL) Toyota                                      +03:41:53

10. Aidyn Rakhimbayev (KAZ)/Anton Nikolaev (RUS)                                                            +03:59:17

14. Stéphane Peterhansel (FRA)/J-P Cottret (FRA) Team Peugeot-Total          +05:14:05

36. Cyril Despres (FRA)/Gilles Picard (FRA) Team Peugeot-Total                      +15:16:13