14. Sopot Film Festival

Fot. Sony

Sopot Film Festival to ponad tygodniowe, wieloformatowe wydarzenie kulturalne, promujące kulturę i twórczość filmową. Jest to już piąta letnia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, a 14. w swojej całej historii. Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej.

Festiwal prezentuje przekrój kina światowego, z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze i najwybitniejsze produkcje światowego formatu oraz arcydzieła klasyki kina. W programie są filmy wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Sundance, Toronto czy Gdynia. Sopot Film Festival jest jedynym międzynarodowym festiwalem w Polsce Północnej prezentującym kino autorskie oraz drugim najważniejszym wydarzeniem filmowym w regionie po Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Różnorodne pasma programowe festiwalu prezentują przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze produkcje światowego formatu, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów oraz sylwetki poszczególnych reżyserów.

Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa „1-2″ czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata. Małych formy filmowe to „World Shorts & Short Anima”. Jak co roku, najlepsze tytuły kina autorskiego i ambitnego sezonu 2013/2014, a także tytuły które nie znalazły się w dystrybucji kinowej w Polsce, zostaną zaprezentowane w trzech sekcjach: Spectrum 13/14, Spectrum DOC oraz Spectrum: Muzyka, Moda i Sztuka. W 2014 roku odbędzie się również Panorama Nowego Kina Fińskiego, a także 3 duże i 3 małe retrospektywy uznanych światowych i polskich twórców. Organizatorzy przygotowali również panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty do kina niemego a dla najmłodszych widzów osobne pasmo filmowe dla dzieci oraz interdyscyplinarne warsztaty z historii kina.

Sopot Film Festival odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, plaża przy Teatrze na Plaży oraz Opera Leśna.