100 dni do świąt: polscy konsumenci nie chcą czekać do grudnia i kupują z wyprzedzeniem

Z najnowszego badania Mastercard wynika, że połowa polskich konsumentów robi świąteczne zakupy jeszcze przed grudniem. Średnia kwota, jaką wydamy na upominki, przekroczy 1500 zł.

Do świąt Bożego Narodzenia zostały jeszcze ponad trzy miesiące, ale niektórzy już myślą o świątecznych zakupach dla najbliższych. Z najnowszego badania Mastercard wynika, że znaczna część Polaków kupuje prezenty wcześniej, ponieważ wiąże się to m.in. z możliwością skorzystania z atrakcyjnych ofert czy rozłożenia wydatków w czasie.  Niezależnie od charakteru upominków, chętnie kupujemy je online, dzięki czemu możemy łatwo znaleźć najlepsze oferty i uniknąć stania w kolejkach.

6% ankietowanych w badaniu Mastercard odpowiedziało, że pierwsze prezenty kupuje już we wrześniu,  9% zaś w październiku. Większy boom zakupowy można zaobserwować w listopadzie (35%), kiedy to w kalendarzu widnieje tzw. Czarny Piątek (Black Friday) – dzień wyjątkowych okazji cenowych. Z kolei 11% konsumentów robi zakupy na ostatnią chwilę – w weekend przed świętami lub w samą Wigilię.

O Smart shoppingu po polsku

Istnieją dwa zasadnicze powody, dla których ankietowani zaczynają się rozglądać za prezentami z dużym wyprzedzeniem. Pierwszym z nich jest możliwość rozłożenia dużych wydatków w czasie, zaś drugim szansa na znalezienie atrakcyjnych promocji (obydwie odpowiedzi po 60% wskazań). Ponadto, według respondentów, kupując wcześniej można więcej zaoszczędzić (41%), natomiast część ankietowanych obawia się wyprzedania wszystkich zapasów (40%).

Co czwarty ankietowany w badaniu Mastercard (25%) wskazał, że upominki niematerialne lepiej kupować z wyprzedzeniem. Istotnie, prezenty-doświadczenia coraz bardziej zyskują na popularności. Respondenci najbardziej byliby skłonni kupić vouchery do SPA (37%), bilety na wakacje (35%), na koncerty (35%), do kina (30%), do teatru (20%) czy na wydarzenia sportowe (16%). Jak wiadomo, np. bilety samolotowe najlepiej rezerwować dużo wcześniej, ponieważ wtedy ceny są znacznie korzystniejsze.

Zakupowe polowanie w sieci

Jak wynika z badania Mastercard, już 7 na 10 konsumentów kupuje prezenty świąteczne przez Internet. E-zakupy są bardziej popularne wśród kobiet (72%) niż mężczyzn (68%). Ponad połowa ankietowanych (51%) preferuje realizować zakupy na laptopie w domu lub pracy, ale co trzeci konsument (33%) woli je robić na smartfonie lub tablecie. Zakupy online są elementem smart shoppingu, bowiem umożliwiają łatwe porównywanie cen produktów oraz wyszukiwanie okazji. Dodatkowo pozwalają oszczędzać czas i płacić w najbardziej wygodny dla siebie sposób.

Kupowanie prezentów często bywa nieplanowane. 63% respondentów wskazało, że kupują spontanicznie, niemal co trzeci ankietowany (30%) deklaruje, że prawdopodobnie kupi coś spontanicznie na smartfonie/tablecie. Aż 9 na 10 konsumentów wyszukuje okazji i przecen online w przerwach pomiędzy obowiązkami, zaś na sam zakup decydujemy się najczęściej w godzinach wieczornych między 18:00 a 20:00.

Średnio 1,5 tys. zł na prezenty

Upominki dla najbliższych stanowią znaczącą część świątecznego budżetu. Największa grupa ankietowanych (40%) wskazała, że na prezenty wyda kwotę w przedziale 500 – 1000 zł. 24% respondentów deklaruje wydanie kwoty do 500 zł, ale już 22% konsumentów wyda kwotę w przedziale 1000 – 2500 zł. Biorąc pod uwagę wszystkie odpowiedzi, średnio wydamy na prezenty 1527 zł. Co ciekawe, bardziej rozrzutni są mężczyźni, którzy planują zrobić zakupy za średnio 1720 zł, podczas gdy kobiety „tylko” za 1352 zł.

Sam wybór prezentów często nie należy do najprostszych. Najtrudniej jest nam wybrać upominek dla męża/żony (41%), dzieci (38%), mamy (28%), taty (20%) i teściowej (11%). Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że mężczyznom łatwiej jest wybrać prezent dla dzieci niż żony, a kobietom – prezent dla męża niż dzieci.