Loading the player ...

Wypowiedź: Iwona Firmanty, coach, właścicielka firmy Human Skills

Kobiet w biznesie, prowadzących swoją własną firmę, czy zajmujących kierownicze stanowisko w dużej korporacji jest coraz więcej. Często wchodząc do męskiej branży, starają się przystosować do nowego środowiska, na czym cierpi ich kobiecość. Czy realizowanie się zawodowo, a jednocześnie dbanie o siebie czy rodzinę jest możliwe?

Żeby kobieta spełniała się zawodowo, najpierw musi zastanowić się, co chce naprawdę robić. Po pierwsze musi wybrać to, w jakim biznesie chce działać, jaka grupa docelowa będzie adresatem usług, bądź produktów. Jakie to będzie środowisko czy kultura organizacyjna.

Częstym problemem kobiet pracujących w biznesie gdzie większość osób stanowią mężczyźni, jest to, że starają się upodobnić do nich, stają się zbyt męskie. Można to zaobserwować od zachowania poprzez styl ubierania się. Tymczasem nie należy zapominać, że kobiecość nie jest niczym złym, jest dobrą cechą, której nie należy odrzucać.

Czasami dzieje się odwrotnie. Kobiety wyglądają za bardzo kobieco jak na środowisko biznesowe. Dlatego potem następuje zdziwienie, że męskie grono za bardzo skupia uwagę na ich wyglądzie. W niektórych sytuacjach kobiety przestają w ogóle dbać o swój wygląd, co powoduje, że spada ich pewność siebie. Może to mieć wpływ na to, czy osiągnie zamierzone przez siebie cele.

Wszystkie cechy kobiety spełnionej mieszczą się w pojęciu „Kobieta Alfa”

Kobieta Alfa to kobieta świadoma swoich potrzeb. Nie robi nikomu przykrości, nie robi niczego kosztem kogoś, tylko realizuje siebie. Alfa oznacza, że siebie stawia na pierwszym miejscu, ale nie robi tego egoistycznie, tylko dba o siebie i swoich bliskich. Na przykład, gdy kobieta zostaje mamą, to pamiętać musi o tym, żeby to ona była szczęśliwa, żeby być dobrą mamą dla swojego dziecka. A do tego potrzeba siły – mówi Iwona Firmanty, właścicielka firmy Human Skills.