Loading the player ...

Wypowiedź: dr Jarosław Krzywański, ekspert Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

Wirus grypy jest groźny dla każdego człowieka bez względu na jego wiek czy stan fizyczny. Może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Szczególnie narażonymi na przykre konsekwencje są osoby czynnie uprawiające sport. Wielomiesięczne przygotowania oraz budowanie formy mogą zostać zniweczone przez grypę, tak jak pokazał to przykład Adama Kszczota, wicemistrza świata.

– Wiele trudnych momentów sportowych w życiu widziałem. Wiele przegranych i nie zdobytych medali przez to, że sportowiec nie skorzystał z oferty jaką jest szczepienie przeciwko grypie. W tym najważniejszym momencie 4-5 dniowa gorączka nie pozwala startować na poziomie umożliwiającym walkę o medale. Większość sportowców wyczynowych z poziomu olimpijskiego szczepi się przeciwko grypie. Stosuje taką formę profilaktyki – mówi newsrm.tv dr Jarosław Krzywański, ekspert Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

Adam Kszczot wicemistrz świata, podwójny mistrz halowych mistrzostw Europy przygotowywał się do obrony tytułu oraz ustanowienia nowego rekordu – zdobycia trzeci raz z rzędu tytułu mistrza Europy na dystansie 800 metrów. W historii nie udało się to jeszcze nikomu, wiec jako pierwszy miał szansę zdobyć trzykrotnie ten tytuł. Jego ciężka praca i wielomiesięczny plan przygotowań formy na mistrzostwa zostały przerwane. Kszczot zachorował na grypę, przez co długi czas nie mógł wznowić treningów, a ostatecznie było już za późno, aby odbudować formę na mistrzostwa Europy. Jego historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby zaszczepił się przeciw grypie, jak miał w zwyczaju to robić.

Szczepienia przeciw grypie nie są jedynie zalecane profesjonalnym sportowcom. Osoby uprawiające sport rekreacyjnie również powinny skorzystać z profilaktycznych szczepień. Narażone są one na łatwiejsze zarażenie się wirusem grypy tuż po wysiłku, gdzie zmęczony organizm ma obniżony poziom odporności. Natomiast w przypadku samego zachorowania grypa może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań.

Niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą ustrzec przed wystąpieniem powikłań pogrypowych. Szansę na to dają szczepienia przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają je szczególnie w okresie jesiennym.