Loading the player ...

Wypowiedź: Wojciech Grendziński, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Handlowy IMS, Jarosław Grzesica, Dyrektor Marketingu i PR IMS

Euforia, radość i świeżość – to określenia, które często kojarzą się ze zwycięstwem. Okazuje się jednak, że zwycięstwo może mieć też swój zapach. Właśnie taka mieszanka została przygotowana na galę Effie Awards.

– Wartości jak euforia, radość i świeżość wydobywane są w zapachu zwycięstwa przez takie nuty jak lemon verbena, konwalia, gardenia, u postaw są zapach paczuli oraz ambry, który jest zapachem bardzo rzadko występującym, ale mocnym – opowiada newsrm.tv Jarosław Grzesica, Dyrektor Marketingu i PR IMS.

O tym jak pachnie zwycięstwo przekonają się osoby wyróżnione nagrodami Effie Awards, prestiżowego konkursu marketingowego cenionego na całym świecie. Natomiast same zapachy już od lat działają za zmysły i niekiedy gwarantują sukces w biznesie. Aromamarketing polega na oddziaływaniu na klienta, gościa poprzez właściwie dopasowanych mieszanek zapachowych. Tutaj kluczowe jest słowo dopasowana, bo specjalistom w tej dziedzinie zależy, żeby klient w otoczeniu zapachu czuł się dobrze i swobodnie.

– Niestety nie ma takiego zapachu, który spodoba się wszystkim. Jest, co prawda taka grupa zapachów jak wanilia, czy zapach skoszonej trawy, które mają szerokie grono osób, którym się podobają – wyjaśnia  Wojciech Grendziński, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Handlowy IMS i dodaje – Oczywiście zapach może wspomagać osiągnięcie sukcesu. Czy to będzie możliwość zatrzymania klienta w sklepie trochę dłużej czy też zbudowanie lojalności. Zapach jest bardzo ważnym elementem przy budowaniu postrzegania każdego brandu.

Najstarszym sposobem wykorzystywania aromamarketingu w sklepach było wykorzystywanie zapachu pieczonego kurczaka lub chleba. Osoby odczuwające właśnie taką woń czuły się głodne i dzięki temu robiły większe zakupy. Następnie działanie aromamarketingu zaczynało polegać na tym, żeby klienta skłonić do zostania w sklepie dłużej.

– Czasami zapach jest przygotowany w taki sposób żeby obiecywał jakąś przyszłość np. w biurze podróży może pachnieć kokosem, plażą – dodaje Wojciech Grendziński, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Handlowy IMS.