Loading the player ...

Wypowiedź: Marta van der Toolen, dyrektor i założycielka FertiMedica Centrum Płodności

Samotne kobiety, które z myślą o ciąży zamroziły w klinikach zarodki lub komórki jajowe będą musiały je wykorzystać przed końcem października. 1 listopada wejdzie w życie ustawa o leczeniu niepłodności, która przewiduje leczenie metodami wspomaganego rozrodu wyłącznie dla par.

– Aktualna sytuacja prawna w Polsce umożliwia podejście do zabiegów wspomaganego rozrodu, czyli do zabiegów in vitro i inseminacji, praktycznie każdej kobiecie. Nie liczy się tutaj stan cywilny, wiek, ani orientacja seksualna – mówi newsrm.tv Marta van der Toolen, dyrektor i założycielka FertiMedica Centrum Płodności. Według ustawy, która wejdzie w życie 1 listopada bieżącego roku procedura in vitro będzie dostępna tylko dla małżeństw oraz osób pozostających w związku partnerskim. Samotne kobiety lub kobiety pozostające w związkach homoseksualnych nie będą mogły korzystać z takiej formy leczenia. Ustawa o leczeniu niepłodności dyskryminuje kobiety ze względu na ich sytuację życiową.

Jak tłumaczy Marta van der Toolen, nowa ustawa o leczeniu niepłodności może spowodować powstawanie pewnych nadużyć. Pacjentki samotne, albo w związkach homoseksualnych będą mogły próbować ominąć prawo i szukać osób, które zadeklarują w urzędzie, że będą ojcem dziecka wśród swoich znajomych. Należy jednak pamiętać, że taka decyzja nakłada na mężczyznę, który się zdecyduje na taki krok wiele obowiązków, ponieważ wraz z podpisaniem takiego dokumentu stanie się on pełnoprawnym tatą.