Loading the player ...

Wypowiedź: Adam Buczel, radca prawny, doradca zarządu, Związek Firm Doradztwa Finansowego

Koszty utrzymania dziecka, z którymi muszą się zmierzyć rodzice, pojawiają się już od momentu narodzin, a nawet wcześniej. Jednak znacznie bardziej są one odczuwane, gdy dziecko idzie już do szkoły. Jak wskazują wyniki ostatnich badań kwota jaką trzeba przeznaczyć na przeciętną wyprawkę szkolną kształtuje się na poziomie 1 200 zł.

W trakcie roku szkolnego pojawiają się kolejne wydatki, związane z wycieczkami czy kursami. Rodzicom zależy na dodatkowym rozwoju swojego potomka, dlatego opłacają też zajęcia pozaszkolne, takie jak korepetycje czy koła zainteresowań. To dodatkowo uszczupla domowy budżet o co najmniej kilkaset złotych miesięcznie.

Jak mówi newsrm.tv Adam Buczel, radca prawny, doradca zarządu, Związek Firm Doradztwa Finansowego najlepszym rozwiązaniem, które może pomóc rodzicom jest systematyczne oszczędzanie pieniędzy. Pozwoli to uniknąć poważniejszych problemów, zwłaszcza, że nie wszystkie koszty rodzice mogą przewidzieć. 

Nawet drobne kwoty w wysokości 100 – 200 zł mogą powodować znaczną pomoc dla rodziców w okresie kiedy wydatki na dziecko będą największe, czyli kiedy potomek pójdzie do szkoły czy na studia. Odkładanie 200 zł miesięcznie może sprawić, że rodzice odłożą ok. 40 00 tys. złotych do 18-stego roku życia dziecka – mówi newsrm.tv Adam Buczel.

Znacznie większych nakładów finansowych wymaga późniejsza edukacja. Zwykle absolwenci szkół średnich nie dysponują bowiem budżetem, który pozwoliłby na pokrycie wszystkich opłat związanych ze studiowaniem. Największe koszty ponoszą więc rodzice tych osób, które studiują poza miejscem swego zamieszkania.