Loading the player ...

Wypowiedź: Mirosław Kowalik, prezes Enea.

Łączenie różnych technologii np. fotowoltaiki z geotermią – tak w Polsce może być rozwijane hybrydowe OZE. Enea właśnie zapowiedziała, że będzie koncentrować się przede wszystkim na wzroście efektywności funkcjonowania posiadanych już aktywów dostrzegając swoją szansę w rozwoju hybrydowych OZE.

– Hybrydowe OZE to jedna z inicjatyw strategicznych – mówi newsrm.tv Mirosław Kowalik, prezes Enea i dodaje. – To jest jedna z inicjatyw, którą będziemy w planach inwestycyjnych i w strategiach obszarowych badać.

Firma chce sprawdzić czy w Polsce taka inwestycja będzie się opłacać. Sprawdzane będą m.in. przepisy, które w ostatnim czasie zostały zmienione na mniej korzystne dla zielonej energii.

– Powinniśmy dążyć do pewnej równowagi w zakresie subwencji dla pewnych technologii. Patrząc na paliwa, które w Polsce są dostępne, mówimy o węglu, powinniśmy równoważyć pewne elementy miksu energetycznego w właściwy sposób. Te decyzje dają szansę odbudowy i modernizacji naszego podstawowego fundamentu, który oparty jest o własne paliwo. Dzięki temu nie będziemy zależni – wyjaśnia Mirosław Kowalik.

Enea podaje, że już od początku 2016 r. prowadzi intensywny dialog z polskimi i międzynarodowymi partnerami biznesowymi z obszaru zgazowania oraz upłynniania węgla, czego rezultatem jest skuteczne zgazowanie próbnej partii węgla z polskiej kopalni. Firma przewiduje również przyszłą transformację rynku w kierunku rozwoju rozproszonych źródeł wytwarzania oraz wyspowych rynków energetycznych (lokalne obszary bilansowania). W związku z tym Grupa zapowiedziała, że będzie stawiać na silny rozwój generacji rozproszonej, inwestując w lokalne źródła poligeneracyjne (energia elektryczna, ciepło, chłód i inne produkty). Firma akcentuje również dalszy rozwój segmentu ciepło, który gwarantuje bezpieczny zwrot z inwestycji, poprzez rozwój źródeł kogeneracyjnych i produkcję energii elektrycznej w skojarzeniu. W zakresie odnawialnych źródeł energii Grupa będzie koncentrować się przede wszystkim na wzroście efektywności funkcjonowania posiadanych już aktywów dostrzegając swoją szansę w rozwoju hybrydowych OZE.