Loading the player ...

Wypowiedź: Hanna Szczepanowska, polska żołnierz AK oraz działaczka Szarych Szeregów

Pobiegną i uczczą pamięć powstańców. Już 25 raz wystartuje Bieg Powstania Warszawskiego. Biegacze wyruszą dwóch miejsc:  na 5 km z ul. Konwiktorskiej (start godz. 20.40), na 10 km z ul. Bonifraterskiej (start godz. 21.00). Trasa prowadzi ulicami walk powstańczych: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Karową, a następnie Wybrzeżem Gdańskim i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój na trasie tworzyć będą grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Zawodnicy pobiegną w biało-czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników usłyszymy odgłosy bombardowania.

W trakcie warszawskiego biegu odbędzie się charytatywna akcja biegowa na rzecz 6-letniego Krystiana z Giżycka, który urodził się z wadą serca. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Cor Infantis. Zbiórkę funduszy mogą wesprzeć wszyscy uczestnicy biegu, którzy zadeklarują swoją pomoc i pobiegną z kartką „biegnę dla Krystianka”. Zaangażowanie zawodników zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na operację chłopca. Kartki będą do odebrania w dniu biegu od godz. 18.30 do 20.30 u przedstawicieli PKO Banku Polskiego przy biurze zawodów.

O znaczeniu Biegu Powstania Warszawskiego mówi Hanna Szczepanowska, polska żołnierz AK oraz działaczka Szarych Szeregów, która w Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję łączniczk.