Loading the player ...

Wypowiedź: Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl

Początek roku akademickiego to gorący czas na rynku nieruchomości. Wielu studentów kształci się poza rodzinnymi stronami, a miejsca w akademikach są mocno ograniczone. Dlatego też, znalezienie odpowiedniego lokum, które spełnia wiele oczekiwań jest niezwykle trudne. Na jakie rozwiązania decydują się studenci i które z nich są najkorzystniejsze?

Według ostatnich danych GUS łącznie na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych uczy się w Polsce blisko 1,3 mln osób. Jednym z podstawowych problemów dla wielu studentów jest znalezienie odpowiedniego miejsca do zamieszkania. Wybranie mieszkania, które jest w odpowiedniej cenie, lokalizacji i standardzie jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie, kiedy czas goni, a studia niebawem się rozpoczną.

Studenci to jedna z najliczniejszych i najważniejszych grup popytowych segmentu mieszkaniowego. Szacuje się, że ponad połowa wszystkich studentów korzysta w czasie roku akademickiego z wynajmowanych mieszkań. Co czwarte mieszkanie wynajmowane na rynku komercyjnym jest zamieszkiwane przez studentów, natomiast w niektórych ośrodkach akademickich nawet więcej, czyli 1/3 rynku – komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl.

Na rynku nieruchomości dostępnych jest wiele ofert skierowanych do studentów. Na ostateczną cenę wynajmu wpływa wiele czynników. Koszty są zależne od miasta, ale również od wybranej dzielnicy. Ponadto, o cenie w dużej mierze decyduje metraż mieszkania. Jakie rozwiązania są najpopularniejsze wśród studentów?

Studenci bardzo często decydują się na tzw. wynajem dzielony. W ramach tego typu rozwiązania najpopularniejsze są mieszkania dwu- i trzypokojowe, które stanowią ponad ¾ wybieranych przez nich ofert. Natomiast co piąte, wynajmowane przez studentów, mieszkanie to kawalerka – zauważa Jarosław Jędrzyński.

Jeśli nie wynajem to …?

Sporą grupę klientów rynku nieruchomości stanowią rodzice, którzy decydują się kupić swoim studiującym dzieciom mieszkania. Jeżeli ktoś dysponuje odpowiednim budżetem, może wziąć taką opcję pod rozwagę, choćby z tego powodu, iż zakup lokalu to inwestycja. Inwestujemy we własne mieszkanie, a nie zasilamy portfela obcej osoby.

Coraz popularniejszą opcją jest kupno mieszkania dla studenta, finansowane przez rodziców. Najczęściej wybierane są mieszkania jednopokojowe, czyli kawalerki oraz mieszkania 2-pokojowe. Ponadto, dzięki temu możemy zarobić dodatkowo na wynajmowaniu lokalu nawet trzykrotnie więcej od najlepszej długoterminowej lokaty, czy też inwestycji w obligacje skarbowe – dodaje Jarosław Jędrzyński analityk rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl.