Loading the player ...

Wypowiedź: Jerzy Pawłowski, Dyrektor handlowy Pacsafe Polska

Kieszonkowcy nadal korzystają ze sprawdzonych od lat metod jak dobrać się do zawartości naszych torebek czy plecaków, wykorzystując nieuwagę czy roztargnienie. Na szczęście z pomocą przychodzi nam technologia, dzięki której zwykła torebka okaże się odporna na rozcięcie za pomocą noża, a plecak na rozsunięcie przez niepowołaną osobę. Dbając o bezpieczeństwo fizyczne naszych portfeli nie możemy zapominać o bezpieczeństwu cyfrowym. W dobie płatności bezdotykowych powinniśmy również zabezpieczyć naszą kartę przed nieautoryzowanymi transakcjami.

Nowe technologie sprawiają, że nasze życie staje się coraz bardziej komfortowe, a korzystanie np. z rożnych instrumentów finansowych staje się szybsze i łatwiejsze. Jednak coraz popularniejsze korzystanie np. z płatności kartą sprawia, że również przestępcy opracowali metody, które dają im możliwość łatwego zarobku.

– Od kilku lat na rynku dostępne są urządzenia, które pozwalają złodziejom w bardzo prosty sposób zdobyć nasze dane z kart płatniczych czy kredytowych. Złodzieje skanują naszą kartę, a następnie są w stanie wykonać transakcję do 50 złotych, która nie wymaga potwierdzenia, a następnie przelać pieniądze na swoje konto. Żeby uchronić nasze fundusze możemy skorzystać ze specjalnych ekranów RIFD. Blokują one możliwość zeskanowania nasze karty. Na czym to polega? Jest to zazwyczaj specjalna kieszeń w plecaku lub torebce, do której bezpiecznie możemy włożyć nasz portfel lub kartę. Posiada ona membranę, która blokuje możliwość zeskanowania naszej karty a tym samym kradzieżą pieniędzy poprzez płatności typu paypass – mówi Jerzy Pawłowski, Dyrektor handlowy Pacsafe Polska

Chociaż coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie cyfrowym, jednak nadal nie możemy zapominać, że stare techniki jak kradzież kieszonkowa nadal stanowią spore zagrożenie. Utrata portfela z dowodem osobistym, kartą płatniczą czy prawem jazdy może przysporzyć nam poważnych problemów. Dlatego powinnyśmy szczególnie dbać o ich bezpieczeństwo i chronić się przed ich utratą.

Rozsuwanie suwaków, przecinanie plecaków czy spodu toreb to najbardziej popularne sposoby dostania się złodzieja do naszej własności. Na szczęście można temu zapobiec. Gadżety antykradzieżowe, pomogą skutecznie utrudnić takie działania. Bardzo dobrym rozwiązaniem są plecaki czy torby z wzmocnionymi ściankami. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od innych tego typu produktów. Jednak dodatkowo w ściankach zamontowane są specjalne siateczki stalowe. Uniemożliwiają tym samym rozcięcie np. torebki przez złodzieja i wysypania całej jej zawartości.

Innym rozwiązaniem są specjalne zamki z blokadą. Nosząc plecak możemy nawet nie poczuć, że ktoś próbuje otworzyć zamek i dostać się do rzeczy w środku. Taka blokada powoduje, że rozsunięcie zamka zwłaszcza jedną ręką nie jest takie proste. Należy najpierw odbezpieczyć blokadę, zdjąć zasuwkę i dopiero wtedy można otworzyć zawartość. Dzięki temu mamy pewność, że potencjalny złodziej albo zniechęci się widząc takie trudności, albo poczujemy że ktoś próbuje grzebać przy naszym bagażu.