Loading the player ...

Pandemia SARS-Cov-2 postawiła nowe wyzwania przed całym światem. Zaowocowała jednak również nowymi szansami – po raz pierwszy w Polsce uprawnienia do wykonywania szczepień zostały przyznane fizjoterapeutom, diagnostom oraz farmaceutom. Zyskają na tym także pacjenci – nowe zmiany przyczynią się do usprawnienia systemu ochrony zdrowia.

Fizjoterapeuci usprawniają walkę z pandemią

26 lutego 2021 roku rozpoczęły się zapisy na szkolenia przeznaczone dla fizjoterapeutów chcących uzyskać uprawnienia do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19. Od II kwartału 2021 roku, po odbyciu spotkań w trybie stacjonarnym i online, zarejestrowani mieli okazję – po zdaniu egzaminów z części teoretycznej oraz praktycznej – rozpocząć pracę przy szczepieniu, bądź kwalifikowaniu pacjentów do szczepień przeciwko koronawirusowi. To dobry krok w stronę usprawnienia działania służby zdrowia, a także zwiększenia wyszczepialności Polaków przeciwko SARS-Cov-2. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaangażowanie większej ilości personelu medycznego przyczyni się do szybszego końca pandemii.

„Pomagamy naszym pacjentom zaszczepić się w dość szybkim terminie, chcemy żeby nasze społeczeństwo było zdrowe.” – komentuje Dorota Kuźmińska, fizjoterapeutka, Koordynatorka Punktu Szczepień mieszczącego się na warszawskiej Białołęce.

 

Medyczna współpraca

Nowe uprawnienia w walce z COVID-19 uzyskali nie tylko fizjoterapeuci – szczepić i kwalifikować do szczepień mogą obecnie również – poza lekarzami oraz pielęgniarkami – diagności, ratownicy medyczni, a także farmaceuci. Jak fizjoterapeuci zapatrują się na taką współpracę? Czy dobrze radzą sobie z poszerzonym zakresem obowiązków?

„Fizjoterapeuci zdobyli nowe kompetencje do kwalifikowania i szczepienia, więc – jako jeden z zawodów medycznych – jak najbardziej odnajdujemy się w tym nowym wyzwaniu. Pracujemy wspólnie z diagnostami, którzy zdobyli dodatkowe kompetencje, z farmaceutami, bardzo dobrze się nam współpracuje z pielęgniarkami, z ratownikami medycznymi, z lekarzami – wszyscy razem tworzymy jeden wielki zespół medyczny – odpowiada Joanna Pelczar, fizjoterapeutka, Koordynatorka Punktu Szczepień mieszczącego się na warszawskiej Białołęce.

 

Nowe uprawnienia fizjoterapeutów – jak wpłyną na służbę zdrowia?

Przyznanie nowych uprawnień farmaceutom, diagnostom, czy fizjoterapeutom ma szansę zmienić na lepsze nasz system ochrony zdrowia. Na razie szersze uprawnienia dotyczą tylko szczepienia przeciwko COVID-19, lecz istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną przyznane farmaceutom, diagnostom i fizjoterapeutom również przy innych szczepieniach. Powyższe grupy zawodowe przyjmują nowe wyzwania ze sporym entuzjazmem:

„Szkolenia dla fizjoterapeutów, diagnostów, farmaceutów są bezpłatne, dlatego tak dużo osób chętnie z tego korzysta, nie wszyscy zostali zatrudnieni, nie wszyscy znaleźli miejsce do pracy, natomiast to, że mamy te kompetencje [sprawia, że] bardzo chcemy je wykorzystać w przyszłości.” – tłumaczy Joanna Pelczar.