Loading the player ...

Wypowiedź: Bartosz Pilch, Dyrektor ds. E-commerce i marketingu, SIG sp. z o.o.

Rozwój technologii niesie za sobą wiele zmian. Widać je nie tylko w branżach stricte nastawionych na działania z zakresu IT ale również dla branż, które jeszcze kilka lat uważane były za samowystarczalne. Przykładem jest branża budowlana, w której wprowadzane są coraz to nowsze rozwiązania z zakresu IT. Szacuje się, że w ciągu następnych czterech lat wzrost firm budowlanych w regionie północnej i południowej Europy wyniesie średnio 2,5 proc. rocznie. W przypadku firm z Europy Wschodniej i Środkowej będzie to 4,4 proc. Mimo tej dobrej sytuacji niewykluczone jest, że firmy budowlane czeka kolejny kryzys.

– W ostatnich latach w budownictwie coraz większego znaczenia nabierają technologie z zakresu BIM (Building Information Modeling). Są to technologie, które pozwalają na kontrole informacji o budynku od początku powstawania. Z drugiej strony coraz większe znaczenie mają technologie związane z rozszerzoną rzeczywistością, które dają możliwość zweryfikowania jak dany budynek będzie wyglądał w świecie rzeczywistym- w rozmowie dla Newsrm.tv opowiada Bartosz Pilch, Dyrektor ds. E-commerce i marketingu, SIG sp. z o.o.

Technologie które zaczęły nabierać znaczenia w ostatnich czasach, są wynikiem zmian, które zachodzą na rynku pracy. Niedobór pracowników, rosnące koszty pracy, nowe wymogi budowlane oraz coraz bardziej wymagające budynki sprawiają, że firmy budowlane chętniej sięgają po technologie, które usprawniają i ułatwiają pracę oraz pozwalają lepiej ją kontrolować – zarówno na budowie jak i w samej firmie. Są one często oparte o popularne rozwiązania multimedialne, np. platformy internetowe. Można za ich pośrednictwem dokonywać kosztorysowania, zakupów materiałów budowlanych lub zarządzać relacjami w firmie.

– Przykładem platformy, która oferuje zarządzaniem pracy firmy budowlanej jest platforma sig.pl, w której klienci firm mogą w swobodny sposób mieć dostęp do stanów magazynowych cen czy informacji o produktach. Z drugiej strony, poprzez zaawansowany system uprawnień mogą udzielić swoim pracownikom różnych uprawnień do czynności, nad którymi szef firmy ma kontrolę. Te rozwiązania ułatwiają im kontrolę nad swoim biznesem, który na przestrzeni ostatnich lat mocno wzrósł na fali dobrej koniunktury gospodarczej, zwłaszcza w branży budowlanej. – dodaje Bartosz Pilch.

Zamawianie materiałów budowlanych online pozwala na przyspieszenie procesu budowania, a możliwość złożenia zamówienia przez telefon czy laptop sprawia, że właściciele firm nie są uzależnieni od czasu pracy sklepów, hurtowni czy handlowców, którzy obsługują firmę. Taki model, sprawdza się również w przypadku małych firm – właściciele, którzy często cały dzień spędzają na budowie, mogą w dowolnym momencie z poziomu telefonu dokonać odpowiednich zakupów.

W Polsce jesteśmy na początku drogi wprowadzania e-commerce skierowanego do klientów biznesowych (B2B). Proces wprowadzania tych technologii trwa, eksperci przewidują, że w przeciągu kilku najbliższych lat zyskają one na popularności. Przemawia za tym demografia, coraz więcej młodych osób wchodzi na rynek pracy, powiększa się grono osób dla których rozwój technologii jest naturalnym zjawiskiem, naturalne będzie korzystanie z rozwiązań, które usprawnią tok pracy.