Loading the player ...

Wypowiedź: Sabina Kornblit, Eniro Polska

Wakacje to czas wyjazdów, odpoczynku i relaksu. Słoneczne letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą, w podróży lub realizacji rozrywek w mieście. Aby jednak długo wyczekiwany urlop spędzić bezpiecznie, warto posiadać wiedzę jak postępować w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami utonięć, wypadków samochodowych lub utraty przytomności przez osoby w naszej obecności.

Zdarza się, że poprzez upały, nieprzemyślane zachowanie, niebezpieczne sytuacje na drodze i zachowanie w wodzie może dojść do wypadku, którego będziemy albo uczestnikami albo świadkami. Zdarza się, że w naszej sytuacji może dojść do zasłabnięcia czy nagłego zatrzymania krążenia co może skutkować trwałymi uszkodzeniami w mózgu, w takich sytuacjach niezwykle ważne jest nie tylko posiadanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale także informacja gdzie w pobliżu znajdują się defibrylatory (AED), które mogą uratować komuś życie – mówi newsrm.tv Sabina Kornblit, Eniro Polska.

Pływanie w basenach lub kąpieliskach to również popularna forma spędzania wolnego czasu. Rekreacja łącząca sport i dobrą zabawę jest lubiana zarówno przez najmłodszych, jak i osoby starsze. Niestety nie zawsze korzystanie z akwenów wodnych pozostaje beztroską rozrywką. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż lekceważenie zasad bezpiecznej kąpieli jest przyczyną ok. 500 utonięć rocznie. Do tragedii najczęściej dochodzi z powodu braku wyobraźni, lekkomyślności, brawury czy alkoholu. Szok termiczny, skoki do wody i kąpiele w niebezpiecznych miejscach to główne przyczyny tragicznych wypadków nad wodą.

Współczesna technologia znacznie ułatwia udzielenie pierwszej pomocy. Osoby, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej i dostęp do defibrylatora mogą uratować komuś życie. Współczesne defibrylatory są łatwe w użyciu ponieważ przez cały czas instruują – poprzez polecenia głosowe, osobę udzielającą pomocy. Urządzenie także samo podejmuje decyzję o wykonaniu defibrylacji. Aby znaleźć najbliższy defibrylator ratujący życie, należy na mapie Panoramy Firm zaznaczyć zakładkę o nazwie „defibrylatory” i kliknąć w zielone serce. Oprócz dokładnego adresu i numeru telefonu, przy każdym opisie podana jest informacja o godzinach, w których dany defibrylator jest dostępny. Dodatkową funkcjonalnością, która pozwala na jak najszybsze dotarcie do punktu z AED jest również możliwość wyznaczenia trasy dotarcia.