Loading the player ...

Wypowiedź: Dariusz Blocher, dyrektor generalny Budimex.

To już koniec dopłat z programu MDM w tym roku. Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków. Powód? Wykorzystano już środki przewidziane na ten rok i 54 mln zł z 2018 roku.

– My sprzedajemy około 1700 mieszkań rocznie i mniej więcej 40-50 proc. z tych mieszkań jest finansowanych z programu MDM. Oczywiście ubolewamy nad tym, że program będzie wygaszany. Do końca nie umiemy się wypowiedzieć jak to wpłynie na rynek. Takie proste założenia pokazują, że może to oznaczać spadek sprzedaży mieszkań dla tego segmentu klientów – mówi newsrm.tv Dariusz Blocher, dyrektor generalny Budimex.

Program cieszył się sporym zainteresowaniem. Środki w programie MDM z puli roku 2017 skończyły się po ok. miesiącu. Można było korzystać z połowy kwoty przewidzianej na 2018 rok. Pieniądze niestety już zostały zarezerwowane a to oznacza, że kolejna szansa na uzyskanie dopłaty pojawi się dopiero w przyszłym roku.

– Trzeba pamiętać, że program MDM ma pewne ramy kwalifikacyjne i takich produktów dzisiaj na rynku nie jest zbyt dużo. My byliśmy jedyną firmą w Krakowie, która zaoferowała prawie 3 tys. mieszkań w systemie MDM, które się sprzedawały na tzw. pniu. Dzisiaj większym zmartwieniem jest to, że wszyscy klienci chcą kupować mieszkania, nie tylko ci z MDM-u.Wynika to z tego, że koszt pieniądza jest relatywnie mały i odsetki, które można uzyskać w banku są niskie. Dzisiaj każdy deweloper sprzedaje natychmiast i oczywiście jest tak samo jeżeli chodzi o MDM. My w zasadzie już wszystkie mieszkania mamy sprzedane. Teraz pytanie co z tymi, które będziemy rozpoczynali w następnych latach – dodaje Dariusz Blocher.