Wypowiedź: Mateusz Skowron, konsultant Contact Center PKO Banku Polskiego
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że treści które publikujemy, np. za pośrednictwem portali społecznościowych, docierają nie tylko do naszych znajomych, ale także do oszustów, którzy nie zawahają się użyć zdobytych w ten sposób informacji. O czym powinien pamiętać każdy internauta?
Internauci rzadko zdają sobie sprawę z tego jak cenne są ich dane osobowe. Chętnie publikują zdjęcia, np. chwaląc się dopiero co otrzymanym prawem jazdy. W sieci udostępniają też otrzymane mandaty oraz świadectwa szkolne. Wszystkie te dokumenty zawierają dane bezcenne dla oszustów. Publikujemy zdjęcia swoich kart płatniczych, a nawet zrzuty ekranu z serwisu transakcyjnego. Tym samym narażamy się na kradzież tożsamości, która może okazać się dla nas bardzo kosztowna…
Współcześni przestępcy po przechwyceniu wspomnianych informacji mogą zaciągnąć kredyt oraz zadłużyć się na nazwisko swojej ofiary. Ciekawostką jest, że wielu użytkowników internetu publikuje zdjęcia znalezionych dokumentów i kart chcąc skontaktować się z ich właścicielami. Warto pamiętać, że nigdy nie należy udostępniać cudzych danych osobowych w sieci.
Jak chronić swoje dane? Stosując te 4 podstawowe zasady:
- Zadbajmy o prywatność – na wielu portalach możemy precyzyjnie zdefiniować zasady udostępniania informacji o sobie
- Nie publikujmy w internecie zdjęć przedstawiających dokumenty, karty płatnicze ani jakichkolwiek pism, na których umieszczone są nasze lub cudze dane
- Dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. W przypadku ich zgubienia zgłośmy ten fakt na Policji i zastrzeżmy dokumenty w banku
- Pamiętajmy o używaniu aktualnego oprogramowania antywirusowego i aktualizacji aplikacji, z których korzystamy.