Wypowiedź: Robert Janowski, ambasador kampanii „9 milionów powodów”, Anna Kędzierska, psycholog, ekspertka kampanii „9 milionów powodów”, Barbara Wiśniewska, pacjentka.
Co drugi Polak w wieku 40+ posiada protezę zębową. Temat dotyczący 9 milionów ludzi w kraju pozostaje jednak stygmatyzującym tabu. W efekcie blisko 70% użytkowników protez zębowych nie rozmawia o niej z nikim, poza rodziną czy lekarzem.
Proteza zębowa jest w Polsce najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z dużymi brakami w uzębieniu. Polskie społeczeństwo nie zdaje sobie jednak sprawy z powszechności tego zjawiska, a wokół protez zębowych oraz jej użytkowników powstało wiele mitów. To właśnie z nimi walczyć będzie kampania „9 milionów powodów” w myśl, której każdy z 9 milionów użytkowników protez zębowych ma swój własny powód, by w pełni cieszyć się życiem. Bez poczucia wstydu.
– Zdecydowałem się zaangażować w kampanię „9 milionów powodów”, która zwalcza poczucie wstydu u osób noszących protezę zębową, ponieważ liczba jej użytkowników jest dla mnie szokująca! Nie miałem pojęcia, że tak ogromna część społeczeństwa jest w pewnym sensie marginalizowana i zmaga się z tak wieloma problemami. Osobom noszącym protezę zębową bardzo często towarzyszy bowiem lęk przed jej wypadnięciem podczas śmiania, jedzenia czy kichania, a także obawa przed tym, że ktoś ją zauważy, a nawet publicznie wyśmieje. Społeczeństwo bez wątpienia potrzebuje więc edukacji w tym obszarze – komentuje swoje zaangażowanie w kampanię Robert Janowski.
– Polacy nie rozmawiają ze sobą na temat noszenia protez zębowych. Brak otwartej komunikacji w tym zakresie skutkuje funkcjonowaniem fałszywych i często krzywdzących przekonań. Obiegowa opinia o protezie zębowej i jej użytkownikach głosi, że noszenie protezy wynika głównie z zaniedbania higieny jamy ustnej i jest jednoznaczne ze starością. Powodów utraty zębów jest jednak znacznie więcej – od uwarunkowań genetycznych, poprzez choroby, wypadki, skutki uboczne terapii onkologicznej, aż po brak dostępu do właściwej opieki stomatologicznej – dodaje psycholog Anna Kędzierska, ekspertka kampanii „9 milionów powodów”.
Jak bardzo prawdziwy obraz osób noszących protezę zębową różni się od powszechnych w społeczeństwie stereotypów świadczą również wyniki raportu „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”. Badania pokazują, że użytkownikami protez są w przeważającej części kobiety (79%) oraz osoby o średnim i wyższym wykształceniu (73%). Co więcej, aż 67% osób noszących protezę zębową ma niespełna 60 lat (40-59), czyli pozostaje aktywna zawodowo. I choć protezy zębowe to dla ich użytkowników temat wstydliwy i intymny to jednak dobrze umocowane i odpowiednio zadbane protezy, są źródłem wielu korzyści i pozytywnych doświadczeń.
Prowadzę bloga o modzie i sposobach na dbanie o siebie dla seniorek. Organizuje pokazy mody, na których sama występuję i przekonuję moje koleżanki, że warto dbać o swój wygląd. Proteza zębowa pozwoliła mi wrócić do moich pasji i rozwijać zainteresowania – opowiada Pani Hanna z Łodzi, jedna z bohaterek kampanii „9 milionów powodów”.
Historia Pani Hani jest jedną z 9 milionów historii użytkowników protez zębowych. Każda z tych osób ma bowiem swój własny powód, by pomimo protezy w pełni cieszyć się życiem. Dzięki odpowiedniej edukacji społeczeństwa i osób posiadających protezę zębową zmiana w postrzeganiu protez i jej użytkowników jest możliwa.