Loading the player ...

Wypowiedź: Wojciech Krajewski, prezes zarządu Honeywell.

Tlenek węgla to gaz niewyczuwalny przez żaden z ludzkim zmysłów. W związku z tym stanowi ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jednak z „cichym zabójcą” można walczyć.

– Czad bierze się z niepełnego spalania. Przenika on do organizmu, do krwi poprzez oddychanie i powoduje bardzo nieprzyjemne konsekwencje rozpoczynające się od bólu głowy, następnie wymiotów, utraty przytomności, a w niektórych przypadkach, przy dużym stężeniu występującym w długim okresie nawet śmierć – mówi newsrm.tv Wojciech Krajewski, prezes zarządu Honeywell.

Najlepszym sposobem na walkę z „cichym zabójcą” jest zamontowanie czujników tlenku węgla w pomieszczeniach, w których jego występowanie jest najbardziej prawdopodobne. Sposób działania czujników jest bardzo prosty – urządzenia wywołują alarm w momencie, gdy następuje zbyt duża emisja tlenku węgla. W przypadku stężenia przekraczającego 300 ppm czujniki reagują po około 3 minutach.

– Kiedy czujnik podniesie alarm powinniśmy przede wszystkim natychmiast zapewnić właściwą wentylację pomieszczeń, czyli otworzyć okna, drzwi oraz starać się wyłączyć urządzenia, które powodują emisję. Następnie powinniśmy opuścić zagrożony budynek, niezwłocznie udzielić pomocy poszkodowanym – mówi Wojciech Krajewski. – Powinniśmy skontaktować się dostawcą gazu lub innych paliw w celu zlokalizowania przyczyn wystąpienia zdarzenia, usunięcia jego skutków i ponowne dopuszczenie urządzenia do normalnej eksploatacji.

Jak wynika z badania „Honeywell Safety Index” przeprowadzonego przez firmę Honeywell (NYSE:HON) aż 77% Polaków posiada w domu urządzenia zasilane paliwem organicznym – gazem ziemnym, drewnem czy węglem. Jednocześnie blisko 2/3 (60%) jest nieświadomych, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla, a aż 83% nie ma zainstalowanego detektora czadu w swoim domu. Właśnie z tych powodów ruszyła kampania „Czadowe Domy”. Ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie ma na celu edukowanie społeczeństwa na temat możliwych źródeł tlenku węgla oraz zagrożeń związanych z tym trującym gazem.