Loading the player ...

Wypowiedź: Jarosław Jędrzyński, Analityk rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl

Średnia stawka ceny metra kwadratowego mieszkania deweloperskiego w największych polskich aglomeracjach w roku 2019 wzrośnie około 10%. Z jednej strony jest to dosyć sporo, z drugiej natomiast należy pamiętać, że jest to również efekt odreagowania kilkuletniej stabilizacji, zastoju cenowego na rynku mieszkaniowym.

Dobiegający końca rok 2018, zapisze się w historii krajowego rynku nieruchomości, jako kolejny bardzo dobry i pomyślny okres. Jego punktem rozpoznawczym będzie przyspieszony wzrost cen mieszkań przy jednoczesnym spadku wolumenu sprzedaży. Dodajmy spadku pierwszym od dokładnie sześciu lat. – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, Analityk rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl

Jeżeli mówimy o spadku wolumenu sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym to szacuje się, że powinien on oscylować w granicach nastu procent. Czy tak jest rzeczywiście trudno powiedzieć, z całą pewnością zarówno przyspieszenie wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym jaki i pierwszy od bardzo dawna spadek wolumenu sprzedaży to są podręcznikowe symptomy przesilenia koniunktury, po którym rynek powinien ulec uspokojeniu. W związku z tym uczestników rynku nieruchomości powinny czekać zdecydowanie spokojniejsze czasy.

W tej chwili mamy bardzo spokojnie przebiegające przesilenie wynikające z cykliczności rynku. Nie ma żadnych symptomów kryzysowych, przechodzimy do stanu normalności. Może to potrwać kilka lat. Należy podkreślić i w całym tym procesie nie zauważamy żadnych symptomów spowolnienia w działalności inwestycyjnej deweloperów. W 2019 roku deweloperzy oddadzą do użytkowania grubo ponad 100 tysięcy mieszkań, rozpoczną budowę około 140 tysięcy i uzyskają około 160 tysięcy nowych pozwoleń na budowę. Są to absolutnie rekordowe statystyki trudne do wyobrażenia kilka lat temu.

Rok bieżący dla rynku nieruchomości on był wyjątkowy także z innego względu przede wszystkim z racji wręcz ewolucyjnych zmian legislacyjnych jakie zostały wprowadzone lub będą wprowadzone. Chodzi przede wszystkim o tzw. ustawę o dopłatach do czynszów, o tzw. Spec ustawę mieszkaniową, ustawę o przekształceniu prawa użytkowania w pełną własność i wreszcie w tą jeszcze nie uchwaloną ustawę o spółkach inwestujących w najem nieruchomości. Od powodzenia misji tych aktów prawnych zarówno w najbliższych miesiącach jak i latach może w ogromnym stopniu zależeć warunki i perspektywy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych młodych Polaków. – mówi newsrm.tv Jarosław Jędrzyński, Analityk rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl

Kolejny rok i jeszcze te następne powinny być latami korzystnymi jeśli chodzi o zakup nieruchomości przede wszystkim dlatego, że ceny powinny ulec pewnej stabilizacji, być może nawet pewnej korekcie. A więc nie będziemy musieli się martwić, że nam rosną ceny jeżeli szukamy mieszkania na rynku i wykładać większych kwot.