Loading the player ...

Wypowiedź: Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazują chęć wyjazdu do Niemiec (34%), Wielkiej Brytanii (18%) i Holandii (6%) – wynika z raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków”. Wielka Brytania to drugi najpopularniejszy kierunek wyjazdów naszych rodaków za pracą. Co dla nich może oznaczać referendum?

– Sam Brexit nie ma wpływu na decyzje migracyjne naszych rodaków ponieważ płaca minimalna zostanie taka jaka jest, wynagrodzenia zostaną na tym samym poziomie, a my głównie po to tam jedziemy. Nie jest dla nas ważne czy paszport, który Polacy mogą dostać będzie miał loga UE. Istotne są dla nas wynagrodzenia i jakość życia – mówi newsrm.tv Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. 

W związku z rozważanym przez Wielką Brytanię wyjściem z Unii Europejskiej, zapytano także Polaków o wpływ ograniczenia zasiłków socjalnych w Europie na ich decyzje o wyjeździe z kraju. Wyniki wskazują, że ta zmiana nie ma znaczącego wpływu na decyzję emigracyjne Polaków. 73% badanych twierdzi, że taka reforma nie zniechęci do wyjazdu. Warto jednak zauważyć, że dla 23% Polaków zmiany w zasiłkach mogą spowodować, że pozostaną w kraju. Szczególnie jest to widoczne wśród kobiet (28,7%), które w większym stopniu niż mężczyźni (19,4%) uzależniają decyzję o wyjeździe od zaplecza socjalnego.