Loading the player ...

Wypowiedź: lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie

Odpowiednie szczotkowanie jest dobre nie tylko dla zębów, ale także dla dziąseł. Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepszym wyborem? Jeśli włosie twojej szczoteczki szybko się rozwarstwia i zużywa to prawdopodobnie zbyt mocno i niewłaściwie jej używasz. Wiele osób używa też szczoteczek niedopasowanych do swoich potrzeb, większość z nas powinna używać szczoteczki o miękkim lub średnio miękkim włosiu, palacze mogą stosować te twardsze – chyba, że doskwierają im dodatkowo problemy z dziąsłami.

– Mitem jest, że to szczoteczki o twardym włosiu lepiej i dokładniej myją zęby. Wręcz przeciwnie, zbyt mocno dociskane, mogą nie tylko uszkodzić szkliwo, ale i podrażnić dziąsła. Zalecane są szczoteczki o średniej twardości oraz te miękkie, szczególnie dla osób, których dziąsła są wrażliwsze. Dobrą alternatywą jest także szczoteczka o mieszanym włosiu, twardszym w środku, a bardziej miękkim po bokach – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Równie ważna jest także technika mycia. W tym temacie stomatolodzy zalecają technikę wymiatającą.

– Szczoteczka powinna być ułożona pod kątem 45 stopni i ruchem wymiatającym przesuwana od dziąseł do dołu zębów. Niektóre problemy z dziąsłami, np. cofanie się dziąseł, wynikają właśnie z nieodpowiedniego szczotkowania. Szczotkując zęby zbyt intensywnie możemy doprowadzić do nieodwracalnych zmian w szkliwie. Ta zewnętrzna powłoka jest jak tarcza ochronna, która chroni zęby przed rozwojem próchnicy. I mimo że szkliwo to najtwardsza i najbardziej zmineralizowana substancja w ludzkim organizmie, to bezpieczniej podejść do niej łagodnie. Łagodnie nie znaczy niedokładnie. Podczas szczotkowania nie zapominajmy więc o wewnętrznych i żujących powierzchniach zębów, a także o higienie języka oraz regularnym nitkowaniu – dodaje ekspert.

Poza tradycyjną szczoteczką manualną, mamy także do wyboru szczoteczki elektryczne lub soniczne. Te rodzaje szczoteczek dzięki zastosowaniu specjalnej technologii są bardzo precyzyjne i wykonują za nas większość pracy, jest też mniejsze ryzyko stosowania złej techniki – wystarczy przyłożyć szczoteczkę i ząb po zębie czyścić ich powierzchnię. Te soniczne wykonują aż 31.000 ruchów na minutę. Wybór pomiędzy szczoteczką manualną, elektryczną a soniczną zależy od naszych indywidualnych preferencji.