Komisja Europejska docenia polski projekt!

Projekt „Najlepsze dla bioróżnorodności”, realizowany w latach 2012-2014 przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, został laureatem nagrody LIFE Best Awards 2015. Wyróżnienie i tytuł „Best of the Best” przyznano w kategorii „Informacja i komunikacja”.

Zwycięstwo naszego projektu Komisja Europejska ogłosiła podczas gali, która odbyła się w trakcie Zielonego Tygodnia UE – największej corocznej debaty poświęconej europejskiej polityce ochrony środowiska. Projekt CKPŚ został wybrany jako jeden z 11 najlepszych spośród ponad 50 finalistów. W gronie laureatów znaleźli się m.in. Finowie, Włosi, Węgrzy czy Brytyjczycy. Cieszy nas również, że Komisja Europejska w kategorii „Przyroda” wyróżniła też inny polski projekt – „Wodniczka i biomasa” prowadzony przez OTOP.

W brukselskim finale Lasy Państwowe reprezentował także drugi projekt – „Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000” – zrealizowany na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Nagrody przyznawane są dla najskuteczniejszych i najbardziej inspirujących projektów LIFE w dziedzinie ochrony przyrody. Kryteria wyboru najlepszych projektów podkreślają ich wkład w budowanie korzyści dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa, opłacalność, a także innowacyjny charakter i możliwości transferu dobrych praktyk do innych krajów.

Serdecznie gratuluję zwycięzcom i finalistów tegorocznej edycji programu LIFE Best Awards. Wasze innowacyjne projekty pokazują, jak skuteczne mogą być działania na niewielką skalę, które przy wsparciu ze środków LIFE, mogą przynosić imponujące rezultaty i być – z korzyścią dla wszystkich – wdrażane poza granicami Waszych krajów. To prawdziwa europejska wartość dodana programu LIFE: mobilizowanie inwestorów prywatnych i publicznych, by przyczyniali się do budowania bardziej ekologicznej przyszłości – podsumowałKarmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.

Projekt „Najlepsze dla bioróżnorodności” miał za zadanie rozpowszechnianie najlepszych praktyk i działań realizowanych w celu ochrony bioróżnorodności na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dotyczyły one 11 grup zagrożonych gatunków i siedlisk (m.in. rysi, nietoperzy, ptaków szponiastych, rzadkich gadów czy mokradeł). Wiedza na temat zagrożeń dla gatunków i sposobów im przeciwdziałania była przekazywana podczas szkoleń z udziałem ekspertów z danej dziedziny (wzięło w nich udział 1300 osób), a także w trakcie wizyt w terenie (29 warsztatów).

Za pośrednictwem Internetu, telewizji i prasy z informacją o dobrych praktykach w dziedzinie ochrony przyrody dotarliśmy do milionów Polaków. Opublikowaliśmy 55 artykułów w prasie ogólnopolskiej, lokalnej i branżowej, stworzyliśmy stronę internetową oraz przygotowaliśmy, cieszący się wysoką oglądalnością, cykl filmów dokumentalnych „Ocalony świat”. W programie tym gwiazdy telewizji opowiadały o działaniach przyczyniających się do ochrony poszczególnych gatunków zwierząt i roślin, a także same brały w nich uczestniczyły. „Ocalony Świat” obejrzało ponad 8 mln widzów, a powtórkowe emisje serii nadal można oglądać w TVP ABC oraz TVP Historia.