Loading the player ...

Wypowiedź: Marta Truskolawska, Cukiernia U Lecha

Czekolady nie da się zrobić w warunkach domowych. Dlatego tak cenimy w niej dobrą jakość i z łatwością odróżniamy tabliczkę z ,,wyższej półki” od wyrobu czekoladopodobnego. Co decyduje o jakości czekolady?

– Przede wszystkim ziarna kakaowca, z którego jest zrobiona – mówi Marta Truskolawska z Cukierni U Lecha. – Do tego dochodzi też użycie masła kakaowego. W prawdziwej czekoladzie, zwanej też kuwerturą, jest to jedyny składnik. Dobra czekolada nie powinna pozostawiać na podniebieniu żadnego posmaku. Powinniśmy czuć tylko słodycz.

Rozróżniamy trzy podstawowe typy czekolad: białą, mleczną i ciemną. Ciemna może mieć wiele odcieni, w zależności od ilości użytego kakao. Gorzkie czekolady dobrze komponują się z suszonymi owocami, urozmaicają też dania mięsne. Czekolada biała natomiast jest słodka, dzięki czemu ma idealne zastosowanie w pralinach z gorzkim nadzieniem.

Rozwijanie kubków smakowych poprzez degustację różnych rodzajów czekolad daje nam większą swobodę w kuchennych eksperymentach. Kakao może służyć równie dobrze jako przyprawa do kurczaka, jak i składnik wypieków. Szeroka gama gorzkich czekolad daje pole do popisu nie tylko mistrzom cukiernictwa, ale także amatorom.

Jak to jest z polewami ? Przez swoją konsystencję czekolada jako taka nie jest idealną polewą. Żeby dokładnie pokryła ciasto musi być czymś rozcieńczona, co zwiększa jej miękkość i nie powoduje kruszenia. Marta Truskolawska zdradza także prostą sztuczkę ułatwiającą krojenie ciast w polewie. Wystarczy zamoczyć ostrze noża we wrzątku, by polewa się nie kruszyła.