Loading the player ...

Wypowiedź: Krzysztof Ostapczenia, Everspace

Praca biurowa zdaje się być bezpieczną formą zatrudnienia. Jednak związany z nią siedzący tryb pracy może nieść za sobą negatywne konsekwencje, takie jak obniżone samopoczucie i ubytki na zdrowiu.

Aby tego uniknąć należy przestrzegać kilku zasad

Po pierwsze odpowiednia postawa. Chodzi tu przede wszystkim o dobranie fotela. Dobrze dobrane krzesło to takie z regulacją wysokości siedziska w zakresie 40-50 cm, pochylanym oparciem i wygodnymi podłokietnikami. Należy stawiać fotel względem biurka tak, aby stawy łokci, bioder i kolan były ustawione pod kątem ostrym.

Poza odpowiednim fotelem, trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednie biurko. Jego maksymalne dopasowanie, pozwala uchronić pracownika od chorób zawodowych. Przede wszystkim warto postawić na regulowany blat, co pozwoli osobie, która będzie przy nim pracowała, dostosowanie do wzrostu i własnych preferencji.

Po trzecie trzeba zabezpieczyć nadgarstki. Mniej znaną, ale coraz bardziej powszechną chorobą zawodową osób pracujących za biurkiem jest zespół cieśni nadgarstka, jest efektem wielogodzinnej pracy na komputerze. Podstawą do uniknięcia tych dolegliwości jest odpowiednio ustawione biurko, warto też wyposażyć się w odpowiednią podkładkę pod nadgarstek.

Kolejną zasadą jest dbanie o wzrok. Oprócz odpowiedniego ustawienia monitora, trzeba pamiętać o nawilżaniu oczu – z tego powodu, warto mieć zawsze przy sobie krople. Bardzo ważne są również przerwy – nawet krótkie spojrzenie w dal pozwala na to aby wzrok odpoczął. Zalecane są również liczne ćwiczenia, na przykład zataczanie oczami ósemek czy patrzenie na boki pod różnymi kontami.

Ostatnią, ale bardzo istotną cechą jest przerwa na odpoczynek i wyciszenie. Warto na chociażby krótką chwilę oderwać się od komputera, przejść się po biurze, bądź wyjść na krótki spacer.