Europejski Dzień Prawnika w Polsce pod hasłem edukacji młodzieży

W środę 10 grudnia 2014 roku, z okazji  Europejskiego Dnia Prawnika, adwokaci i radcowie prawni poprowadzą lekcje w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach na terenie całego kraju. Przebieg zajęć zależeć ma od inicjatywy osób prowadzących, choć organizatorzy projektu w Polsce – Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych – udostępnili wolontariuszom tzw. sylabusy zwierające opisy przypadków, które mogą być omawiane z uczniami.

A wszystko po to, by projekt miał szanse spełnić zakładany cel, jakim jest promowanie idei państwa prawa i wartości wymiaru sprawiedliwości oraz zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego.

„Taka inicjatywa jest potrzebna i może przynieść konkretne efekty” – mówi Dominika Kupisz z kancelarii Squire Patton Boggs, która poprowadzi lekcję dla uczniów Gimnazjum nr 4 w Legionowie. „Przede wszystkim mamy szansę pokazać młodym ludziom, że prawnik to osoba, z którą można porozmawiać i którą można zrozumieć. Będziemy mogli zaprezentować wartości, jakie związane są z naszym zawodem, zachęcić do jego uprawiania i kształcenia na kierunkach prawniczych, a przede wszystkim wzmocnić przekonanie, że prawo jest potrzebne, że można i trzeba wykorzystywać je we własnej obronie”.

Europejski Dzień Prawnika ustanowiony został przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy. Organizowany jest we wszystkich krajach członkowskich UE. W tym roku tematem wiodącym obchodów w całej Europie jest retencja danych telekomunikacyjnych. W Polsce, podczas lekcji w szkołach, prawnicy na konkretnych przykładach omówią kwestie prawa obywateli do prywatności i ochrony danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną. „Chcemy rozmawiać z uczniami o sytuacjach z życia codziennego, jakie mogą wyniknąć na przykład z aktywności w Internecie, mediach społecznościowych” – dodaje Dominika Kupisz. „Na takich bliskich im przykładach postaramy się pokazać rolę prawa oraz wskazać, kiedy może być przydatna pomoc adwokata lub radcy prawnego.”