Loading the player ...

Wypowiedź: Robert Śniegocki, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, Grupa Goldenmark.

Brexit, zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach. Rok 2016 jest dla inwestorów pełen zaskakujących wydarzeń. Efekty widać na rynkach finansowych. Wzmocnienie dolara amerykańskiego, początkowy odwrót kapitału z giełd – tak zareagował rynek na ogłoszenie wyników wyborów w USA. Na wartości straciło także złoto.  Czy kruszec odzyska siłę?

– Zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów zaczął się lekki odwrót kapitału z rynków finansowych i dynamiczny wzrost wartości złota na giełdzie. Natomiast trwało to krócej niż wszyscy się spodziewali. Po kilkudziesięciu godzinach sytuacja wróciła do poprzedniego stanu. Następnie dolar amerykański umacnia się w stosunku do wszystkich kluczowych walut, a rynki finansowe zaczynają przeżywać renesans. Złoto zaczyna być w odwrocie – mówi newsrm.tv Robert Śniegocki, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, Grupa Goldenmark.

Na początku roku złoto zyskiwało na wartości, cena kruszcu wzrosła o 20 proc. Później nastąpiło lekkie wyhamowanie. We wrześniu kurs  złota sięgał poziomu 1350 dolarów za uncję. Obecnie drożejący dolar amerykański i oczekiwanie na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych powodują, że złoto na świecie traci na wartości. Natomiast jak zauważa Robert Śniegocki w Polsce sytuacja wygląda inaczej. – Z punktu widzenia polskiego inwestora po raz kolejny okazało się, że posiadacz złota jest w pewnym sensie wygranym. Polski złoty osłabia się w stosunku do głównych walut, także do dolara amerykańskiego, w którym złoto jest notowane na giełdzie. Okazuje się, że ten który ma część swoich aktywów ulokowanych w złocie, ogranicza stratę na ewentualnej wymianie kursowej między złotówką a dolarem amerykańskim – wyjaśnia Robert Śniegocki. – Zwróćmy uwagę, że złoto już wielokrotnie pokazało, że doskonale spełnia się jako aktywo, które zabezpiecza wypracowany kapitał, czy nasze oszczędności, w bardzo dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

Obecny rok pokazał jak zmieniać mogą się notowania także złota i dlatego każda osoba, która rozważa taką inwestycje powinna ją dobrze przemyśleć i odnieść do aktualnej sytuacji rynkowej.