Loading the player ...

Wypowiedź: Kamil Majchrzak, ekspert Xerox Polska.

Kuszą niższą ceną, wyglądają podobnie i ich producenci zapewniają, że to tańsze rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić na wydruku. Ile warte są nieoryginalne tonery do drukarek? Czy rzeczywiście ich używanie może prowadzić do poważnych awarii?

Popularność nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych wśród użytkowników i dostawców wynika nie tylko z chęci oszczędności, ale również z braku wiedzy na temat wad takiego rozwiązania. Niektóre trudno jest nam dostrzec gdy np. z urządzenia korzystamy okazjonalnie. Zdaniem specjalistów i przedstawicieli branży, tańsze zamienniki są z reguły mniej wydajne i nie zawsze gwarantują wysoką jakość wydruków.

– Używając nieoryginalnych tonerów możemy zaobserwować mniejszą wydajność drukarek. Różnica w liczbie wydrukowanych stron może sięgnąć nawet 30 procent – mówi newsrm.tv Kamil Majchrzak, ekspert Xerox Polska i dodaje. – Jak odróżnić oryginalny toner od nieoryginalnego? Na samym opakowaniu mamy informację o numerze katalogowym. Należy także zwrócić uwagę czy na opakowaniu znajduje się hologram.

Kosztowne awarie

Jesteśmy już spóźnieni a przed spotkaniem koniecznie musimy wydrukować dokumenty. Niestety okazuje się, że drukarka nie działa. Taka sytuacja niekoniecznie może wynikać z przypadku lub pecha, a może być też wynikiem używania tzw. zamiennika.

– Nieoryginalne tonery mogą przysporzyć nam problemów z użytkowaniem samych maszyn. W przypadku takich produktów nie możemy mieć pewności, co do jakości samego proszku, który znajduje się wewnątrz tonera. Proszek nieoryginalny może się rozsypać i zasypać nam wszystkie elementy, które znajdują się wewnątrz urządzenia. Aby naprawić błąd serwisant będzie musiał zdemontować wszystkie elementy i wykonać gruntowne czyszczenie maszyny – wyjaśnia Kamil Majchrzak. – Klienci zwabiani są do zakupu nieoryginalnych tonerów dosyć niską ceną. Natomiast w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii sprzętu koszty związane z serwisowaniem zdecydowanie mogą przewyższyć oszczędność związaną z różnicą w cenie – dodaje Kamil Majchrzak.

Elementem, który jest często niszczony przez używanie nieoryginalnych tonerów jest bęben czy np.: fuser. Wymiana takich części może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.