Loading the player ...

Wypowiedź: Magdalena Brzezińska, kierownik działu korporacyjnego Grupy Żywiec. 

Co łączy Pawła Kukiza i Baracka Obamę? Jak pokazuje najnowszy ranking Grupy Żywiec, to dwaj politycy z polskiej i zagranicznej sceny politycznej, z którymi Polacy najchętniej wybraliby się na piwo. Barack Obama został wskazany przez 82% respondentów, zaś Pawła Kukiza wybrało 58% głosujących.

Na podium

Gdybyśmy mieli okazję poznać bliżej polityków z pierwszych stron gazet, to z którym z nich chcielibyśmy porozmawiać przy piwie? Już po raz drugi  w badaniu „Z którym politykiem Polacy najchętniej wybraliby się na piwo?” okazało się, że wśród polskich kandydatów pierwsze miejsce ponownie zajął Paweł Kukiz. Lider ugrupowania Kukiz’15, były muzyk zespołu Piersi, został wskazany przez 58,2 proc. badanych. Osiągnął jeszcze lepszy wynik niż w pierwszej edycji badania, kiedy to wskazało go 55,4 proc. głosujących. Spośród zagranicznych polityków zdecydowanym liderem rankingu jest Barack Obama, który został wskazany aż przez 82,1 proc. respondentów. Co stoi za takim wyborem?

Wybierając polityka z którym chciałoby się iść na piwo Polacy kierują się popularnością i rangą tego polityka, jego znaczeniem na arenie politycznej, ale także pewnego rodzaju sympatią i bliskością. Pójść na piwo oznacza miło spędzić czas w miłej atmosferze oraz zmniejszyć dystans, który na co dzień do tych polityków jednak jest, mówi newsrm.tv Magdalena Brzezińska, kierownik działu korporacyjnego Grupy Żywiec.

Niezmienni faworyci

Tegoroczny ranking dotyczył przedstawicieli świata polityki krajowej i zagranicznej. W polskim TOP 5 zaraz po Pawle Kukizie znaleźli się z bardzo podobnym wynikiem kolejno: przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (52,2 proc.) oraz Prezydent RP Andrzej Duda (52,0 proc). W poprzedniej edycji badania Andrzej Duda uplasował się na drugiej pozycji, natomiast Donald Tusk poprawił swój zeszłoroczny wynik, zostawiając w tyle prezydenta Słupska Roberta Biedronia (48,4 proc.) oraz Piotra Liroya-Marzec (45,8 proc.), który wyparł z pierwszej piątki przewodniczącego partii Nowoczesna, Ryszarda Petru.

Zagraniczne sympatie

Wyniki badania „Z kim Polacy najchętniej wybraliby się na piwo?” zdradzają również sympatie, jakie nasi rodacy kierują względem zagranicznych polityków. Tu, podobnie jak w przypadku Polski, respondenci wskazali nazwiska polityków stale obecnych w mediach. Pierwsze miejsce w TOP 5 zajął Barack Obama, zdobywając 82,1 proc. wskazań. Drugie miejsce w rankingu zajęła Królowa Elżbieta II (65,6 proc.). Na trzeciej pozycji znalazła się Hillary Clinton (51,1 proc.), zaś na czwartej z niewiele mniejszym wynikiem, Angela Merkel (49,6 proc.). Ostatnie miejsce należy do Donalda Trumpa (44,6 proc.), którego nazwisko mieliśmy ostatnio okazję obserwować na jedynkach wielu gazet.

Podsumowanie rankingów:

Polscy politycy:

  1. Paweł Kukiz – 58,2%
  2. Donald Tusk – 52,2%
  3. Andrzej Duda – 52,0%
  4. Robert Biedroń – 48,4%
  5. Piotr Liroy-Marzec – 45,8%

Zagraniczni politycy:

  1. Barack Obama – 82,1%
  2. Królowa Elżbieta II – 65,6%
  3. Hillary Clinton – 51,4%
  4. Angela Merkel – 49,6%
  5. Donald Trump – 44,6%