Loading the player ...

Wypowiedź: Marcin Gozdek, doradca zarządu ds. strategii Biuro Informacji Kredytowej

Słońce, woda, plaża, pakowanie walizek – o tym najczęściej myślimy przed urlopem. Nie bierzemy pod uwagę, że to właśnie nasz dowód może stać się łupem przestępcy. Rzadko kto jest na tyle przezorny, by jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć swój dokument tożsamości. Tymczasem ryzyko kradzieży dowodu osobistego to realne zagrożenie.

– Należy dbać o swoje dokumenty, należ ich pilnować ponieważ mogą zostać wykorzystane przez złodziei np. przy próbie wyłudzenia kredytu. Możemy udostępniać swój dowód czy paszport po to żeby potwierdzić naszą tożsamość natomiast nie powinniśmy go zostawiać – ostrzega Marcin Gozdek, doradca zarządu ds. strategii Biuro Informacji Kredytowej – Gdy jesteśmy na wakacjach i chcemy wypożyczyć rower, kajak, łódkę zostawiamy na 2-3 godziny dowód, ale nie możemy mieć pewności, że w danej wypożyczalni nie ma nieuczciwego pracownika.

Tylko w I kwartale 2015 roku udaremniono 1877 prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości ponad 67 mln złotych. Wyłudzeń udało się uniknąć, gdyż skradzione dokumenty zostały wyłączone z obiegu i trafiły do systemu Dokumenty Zastrzeżone, do których mają dostęp wszystkie banki i wiele instytucji. Dlatego tak ważna jest niezwłoczna reakcja.