Loading the player ...

Wypowiedź: Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta, prof. dr. hab. n. med. Wiesław Tarnowski, członek Rady Programowej Kampanii Społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię”, Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

Utrudnienia w dostępie do dokumentacji medycznej, informacja przekazywana przez personel medyczny jest w języku medycznym, co utrudnia jej zrozumienie – to jedne z wielu problemów, które Polacy zgłaszają do Rzecznik Praw Pacjenta. Wśród nich była prośba o przywrócenie np. poradni stomijnych.

– Sytuacja pacjentów ze stomią nie jest najlepsza w naszym kraju. Od wielu lat podejmuje działania żeby to zmienić m.in. ostatnio wystąpiłam do ministra zdrowia o przywrócenie poradni stomijnych. Wiem o tym od pacjentów – mówi newsrm.tv Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Do jej wyłonienia dochodzi w wyniku chorób układu pokarmowego. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest ok. 40 tysięcy stomików. Jednak ich liczba stale rośnie, gdyż coraz częściej zaleca się czasowe wyłonienie stomii. Niestety pacjenci stomijni spotykają się z różnymi problemami na co dzień. – Począwszy od zaopatrzenia związanego ze sprzętem, z opieką nad stomią, dbaniem o skórę, czyli rzeczy, które mają kluczowe znaczenie dla późniejszego życia tych pacjentów – wyjaśnia prof. dr. hab. n. med. Wiesław Tarnowski, członek Rady Programowej Kampanii Społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię” i dodaje. – Jeżeli pacjent nie może poradzić sobie z stomią, zarówno fizycznie jak i psychicznie, to najprostszym posunięciem jest wycofanie się z życia. To straszny błąd, bo jak wiemy są ludzie, których widzimy na co dzień w telewizji i żyją ze stomią. Nie przeszkadza im to w prowadzeniu normalnej aktywności.

Sposób funkcjonowania większości ludzi w następstwie wyłonienia stomii zmienia się diametralnie. Wyniki badania zrealizowanego przez Fundację STOMAlife. Odkryj stomię pokazały, że 46% pacjentów po operacji wyłonienia stomii wycofuje się z życia towarzyskiego oraz obawia się powrotu do aktywności sprzed operacji. Strach przed odrzuceniem społecznym, brakiem zrozumienia oraz wstydem powoduje zamknięcie się stomików w domach. Sposobem na ich normalne funkcjonowanie jest pokonanie lęku i związanego z nim mylnego przekonania, że życie po wyłonieniu stomii kojarzy się tylko ze starością czy samotnością. Z tego właśnie powodu, okazywanie wsparcia i zrozumienia stomikom stanowi jedno z najbardziej wartościowych narzędzi na ich powrót do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie.

– Fundacja STOMAlife postanowiła po raz kolejny wręczyć nagrody dla najlepszych pielęgniarek, najlepszego lekarza, dla najlepszego punktu konsultacyjnego dla stomików oraz dla mediów. To są ludzie wyróżnieni przez samych stomików – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

Nagrody stomaPERSONA zostały wręczone w trakcie Gali Finałowej II edycji Plebiscytu. Głównym celem było nagrodzenie osób, które aktywnie działają na rzecz osób z wyłonioną stomią, pomagają im w powrocie do zdrowia, a także uświadamiają społeczeństwo odnośnie życia ze stomią.

W kategorii pielęgniarka stomijna wyróżniono Lidię Krzyżanowską ze Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz Jolantę Mączkę ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu. W kategorii lekarz, nagrodę odebrała Maria Urlych-Karasińska z Mazurskiego Centrum Zdrowia „Pro-Medica” w Ełku. Nagrodzonym punktem konsultacyjno-szkoleniowym została poradnia w elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią SPZOZ, w imieniu którego nagrody odebrały pielęgniarka stomijna Helena Dziekańska – będąca sercem punktu oraz Arletta Peplińska – dyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala, w ramach którego poradnia może funkcjonować.

Wyróżnienie otrzymały: Elżbieta Korczyńska za program „Na wyciągnięcie ręki” w Radiowej Trójce, Małgorzata Wiśniewska, redaktorka „Wiadomości” TVP1, Monika Zalewska, prowadząca program „Wystarczy Chcieć” w Polsat News oraz program „Wstajesz i wiesz” TVN24.